Dříve bylo běžné, že domácí zvířata včetně slepic dostávala pouze zbytky z kuchyně, které někdy mohly být nevhodné až zdravotně závadné.

Nahnilá zelenina, plesnivé pečivo, či přemíra dobrot a celkově špatný poměr živin ve stravě však mohl způsobovat, že začaly slepice snášet vejce s tenkou skořápkou, vzájemně si vyzobávaly peří a při nedostatku vápníku začaly trpět osteoporózou.

A právě vápník a jeho zařazování do krmné směsi prostřednictvím vaječných skořápek je téma, o kterém se dnes chceme bavit.

Odbornice radí kupovat vždy alespoň pět slepic
Drahá vejce? Řešením je nákup slepic a domácí chov, vajíčka budete mít za půlku

Aby byly vaše slepičky zdravé a snášely kvalitní vejce s tvrdou skořápkou, potřebují velké množství vápníku. „Při snesení každého vajíčka vyloučí slepice ze svého těla přibližně 2,2 gramy vápníku, přičemž využitelnost vápníku v jejím těle je pouze 50 %. Proto by měla denně přijímat alespoň 4,4 gramu uhličitanu vápenatého,“ radí prodejci drůbeže z Hubenova.

Podle Slepičáře se může dokonce stát, že: „při nedostatku vápníku budete nalézat ve vašem kurníku nejen vejce s měkkou skořápkou, slepičkám bude hrozit zvýšená lámavost kostí, ale čím dál tím častěji najdete v ošatce i vejce bez skořápky, které je obaleno pouze blánami.“

Prášek z vaječných skořápek pro přirozené doplnění vápníku:

Zdroj: Youtube

Základem jídelníčku vašich slepic by měla být krmná suchá směs, která obsahuje správný poměr všech živin a je přizpůsobena jak věku slepice, tak její snůšce.Někteří chovatelé krmí i podomácku vyrobeným šrotem neboli směsí drcených obilovin, luštěnin, zrnin a dalších přísad ve správném poměru. V tomto případě je však nutné mít dobře nastudováno, jaký poměr ostatních potřebných složek (například bílkovin a vápníku) do směsi přidat. Proto pokud si připravujete krmnou směs pro slepičky doma, skořápky jsou ideálním a levným způsobem, jak jim vápník nabídnout.

Má to ovšem háček, který si mnoho chovatelů vůbec neuvědomuje, nebo nad ním nikdy nepřemýšlelo. Skořápky se totiž slepičkám nemají předkládat jen tak, a to hned z několika důvodů. Hrozí jim nejen nákaza bakteriemi, ale i slepičí kanibalismus.

Když slepice pojídají vlastní vejce

Občas se mezi slepicemi najde taková, která na první pohled z ničeho nic začne požírat vajíčka svá i ostatních nosnic. Toto zjištění není příjemné, jelikož vás nezbedná slepice připravuje o drahocenná vajíčka. Důvodem však může být, že jí čerstvá vejce zkrátka zachutnala a způsobit jste to mohli klidně vy sami.

Pokud totiž slepice dokrmujete skořápkami, které nijak nečistíte a tepelně neupravujete, mohly si zvyknout na zbytky vaječných blan, které jim po čase začaly chutnat. A to už je pak jen krůček od toho, aby si chutné vajíčko začaly servírovat samy. I podle Slepičáře je potřeba „rozdrcené skořápky před podáním dokonale vysušit a očistit od zbytků vajec, aby to slepičkám nezachutnalo natolik, že svá snesená vajíčka budou chtít baštit sama.“

Černé slepice jsou už od slovanských dob spojené s rituály
Černé slepice budily v minulosti strach. Dnes po nich chovatelé touží

Slepice ve své stravě pravidelné doplňování vápníku potřebují a drcené skořápky jsou klasikou, kterou zná asi každý chovatel. Aby se však předešlo nejen pojídání vajec slepicemi, ale i rozvoji bakteriální infekce, která se může na tepelně neopracovaných skořápkách rozjet, je potřeba podstoupit pár jednoduchých kroků.

Vaječné skořápky jsou zdrojem vápníku:

Podle chovatelů není úplně důležité, jestli skořápky nadrtíte nebo necháte jen lehce rozbité. „Podstatné však je, abyste skořápky před nabídnutím slepičkám důkladně převařili ve vodě nebo sterilovali v troubě. Jedině tak zabráníte jak přenosu infekce, tak klování do vajec,“ radí na svém webu Drůbežárna Hořešovice.

Co radí chovatelé

Našli jsme i několik názorů zkušených chovatelů, kteří mají pro tepelnou úpravu vaječných skořápek své osvědčené metody. „Já dávám skořápky na starý plech. Po upečení koláče, chleba či masa je dávám do ještě horké trouby. Teplé skořápky se také lépe drtí na malé kousky,“ radí chovatel.

„Skořápky suším v prázdném papírovém pytlíku od mouky, cukru nebo od pečiva na topení, u kotle nebo na slunci u okna. Jedině pečlivě usušené skořápky jsou OK,“ myslí si jiný. „Pokud získáváte skořápky od známých, příbuzných, odběratelů vašich vajec a podobně, pak sušte dvojnásob pečlivě. Jinak si totiž můžete do chovu ledacos nepěkného donést,“ upozorňuje další chovatel na webu iFauna.

Ceny vajec ovlivňuje ptačí chřipka, ale i zdražování energií a obilí
Inflace i ptačí chřipka. České slepice poptávku nepokryjí, ceny vajec rostou

A pokud slepice nemáte, ale vejce spotřebováváte ve velkém, zamyslete se nad tím, jestli není na čase skořápky omývat, sušit a drtit i přesto, že je nechcete nabízet slepičkám. Zaprvé je lze přidávat do krmných směsí i pro jiná domácí či hospodářská zvířata a za druhé jsou mezi chovateli celkem ceněnou komoditou. Na bazaru se kilo drcených vaječných skořápek prodává i za 100 korun.