Nedávné preventivní analýzy teplé vody, kterou na Mostecku dodává společnost Severočeská teplárenská, ukázaly, že v něm žádné nebezpečné koncentrace legionelly nekolují. S přemnoženou bakterií, která způsobuje plicní onemocnění, se čas od času potýkají dodavatelé teplé vody po celé republice.

„Pravidelné testy na přítomnost legionelly neprovádíme,“ řekl ředitel společnosti Severočeská teplárenská z Komořan na Mostecku Petr Horák s tím, že společnost se zatím s žádnou nákazou, způsobenou touto bakterií, nesetkala. 

„Přesto jsme se rozhodli v březnu vodu v rozvodech otestovat, abychom měli jistotu,“ vysvětlil Horák. Podle něj k tomu firmu z Komořan vedly zkušenosti některých dodavatelů teplé vody například v Praze nebo Liberci. Právě teplá užitková voda je totiž pro šíření bakterie vhodným prostředím. Problémy legionella způsobuje především tam, kde voda dostatečně necirkuluje a nemá vyšší teplotu než 50 stupňů Celsia. Bakterie se množí při teplotě vody 20 až 45 stupňů Celasia a smrtelné jsou pro ni teploty nad 70 stupňů.

Náhodné testování

Testování proběhlo na třech náhodně vybraných výměníkových stanicích. Analýzy prováděla akreditovaná laboratoř Zdravotního ústavu Ústí nad Labem. Ani v jednom případě nebyl překročen stanovený limit pro koncentraci, u jedné stanice byla dokonce hodnota zcela nulová.

Na Chomutovsku, kde je dodavatelem tepla a teplé vody společnost ČEZ teplárenská, mohou být obyvatelé ještě klidnější, protože ta provádí kontroly vody pravidelně. „V námi dodávané vodě koncentrace pravidelně a dlouhodobě sledujeme. Zatím všechny provedené kontroly měly negativní výsledek,“ řekl Deníku mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

Ilustrační foto
Dárkyň vajíček přibývá. Pomohou jiným a ještě si přijdou na pěkné peníze

„Legionella se vyskytuje ve všech typech vodního prostředí, dokonce i ve slané vodě a ve všech zařízeních, kde se vyskytuje či je používána voda,“ uvedl Jaroslav Šašek ze Státního zdravotního ústavu pro server nazeleno.cz.

Naposledy se bakterie legionella na Mostecku přemnožila v listopadu 2016 v málo používaných rozvodech na dvou odděleních mostecké nemocnice. 

Nemocnice v Mostě.
Bakterie legionella ve vodě mostecké nemocnice už není

„S nemocnicí jsme tehdy spolupracovali, ale protože šlo o vnitřní rozvody v areálu, nemocnice zařízení vyčistila vlastními silami chemickou cestou,“ zavzpomínal Petr Horák ze Severočeské teplárenské, která odběratelům v případě, že by se s bakterií setkali v rozvodech, nabízí pomocnou ruku. „Nemůžeme samozřejmě garantovat kvalitu vody v zařízeních, které nemáme pod naší neustálou kontrolou, ale jsme rozhodně připraveni pomoci s likvidací legionelly, jestliže se měřením někde prokáže její zvýšený výskyt,“ uzavřel Horák s tím, že cesta k její likvidaci není složitá, ani nákladná a hlavně využívá již zmíněný fakt, že vysoké teploty bakterii likvidují.

Co je legionella?Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archivLegionella je rod patogenních bakterií. Svůj název získala v roce 1977, kdy byla označena jako původce rozsáhlé infekce, která nakazila přes 200 válečných veteránů, kteří se sešli v červenci 1976 ve Philadelphii. Legionella pneumophila způsobuje plicní onemocnění zvané také legionářská nemoc, do plic se dostává v podobě vodních kapének. Šíří se nejčastěji ve vodě nebo klimatizací.