V lednu roku 1946 už bylo osm měsíců po skončení II. světové války, nicméně události spojené s ní stále ještě doznívaly, ale hlavně výrazným způsobem promlouvaly do osudů jednotlivých lidí.

Podle situační zprávy pro Ředitelství národní bezpečnosti v Mostě se v samotném městě podle místního národního výboru nacházelo 15 950 občanů české národnosti a 8 080 Němců, čekajících na odsun. Odsun započal hned po Novém roce a týkal se podle vyjádření úřadů pouze těch, kteří se přihlásili dobrovolně v prosinci roku 1945. „V polovině měsíce bylo nahlášeno, že odešlo 173 osob, z nichž bylo 24 antifašistů, kteří se odstěhovali do Německa bez nějaké součinnosti se zdejším úřadem," píše se v dokumentu s tím, že od 15. ledna jsou prováděny přípravné práce pro nucený odsun německých příslušníků. „Kromě jiného byl proveden soupis všech Němců zdejšího služebního obvodu, dle něhož jest na okrese celkem 17 700 Němců, přicházejících v úvahu pro odsun" informuje dále situační zpráva.

LEDEN 1946 NA MOSTECKU V Mostě žilo 15 950 obyvatel české národnosti a 8 080 Němců čekajících na odsun. Byl proveden soupis všech Němců zdejšího služebního obvodu, bylo jich napočítáno 17 700. Lidový soud vynesl 40 rozsudků, z toho tři byly rozsudky smrti, jeden se prováděl v Mostě. Koncem měsíce se lupiči pokusili vyloupit pokladnu ve Stalinových závodech. Pokus jim však nevyšel. Zatčen byl Mostečan vydávající se za člena závodní milice ve Stalinových závodech.

Lidový soud v Mostě podle ní vynesl v průběhu ledna celkem 40 rozsudků, z nichž jedním byl trest smrti provazem v Mostě a dva rozsudky trestu smrti provazem v Lounech. Tři rozsudky byly osvobozující a ostatní s tresty v rozmezí 5 až 25 let.

První exekuce mosteckého soudu byla prováděna 11. ledna 1946. Odsouzencem byl podle tvrzení zprávy Němec, který začátkem května roku 1945, jako člen Landwache zastřelil nezjištěného muže, pravděpodobně zajatce.

„Výkon trestu měl dramatický průběh, jelikož dvakrát se s odsouzencem, po spuštění na smyčku, přetrhl provaz a odsouzenec spadl dolů. Způsobeno to bylo neodborným prováděním popravy, ježto dle zjištění byl provaz před popravou řádně vyzkoušen a sloužil-li předtím místnímu hasičskému sboru jako provaz pro zahraňování osob při požáru, nikdo nepředpokládal, že by se mohl pod odsouzencem, který vážil 65 kilogramů, přetrhnouti. Přesto, že poprava byla neveřejná, byli přítomni jen příslušníci SNB, žurnalisté a nepatrný počet osob z řad civilního občanstva, byl výkon rozsudku smrti v Mostě mezi obyvateli přetřásán. Popravčím v Mostě jest zřízenec pohřebního ústavu a jeho pomocníky dva členové svazu osvobozených politických vězňů, odbočka v Mostě. O tom, že tento případ lze přičítati pouze zvláštním okolnostem, přivoděným nedostatečnými znalostmi praktickými, jest vidno z toho, že následující dvě popravy v Lounech, měly hladký a rychlý spád," popisuje se v dokumentu doby.

V noci z 25. na 26. leden došlo k pokusu vyloupit pokladnu ve Stalinových závodech, a to v době mezi 22. hodinou noční a 5. hodinou ranní. Záměr se ale lupičům nepodařilo dokonat. Pachatelé se totiž snažili pokladnu otevřít pomocí kovářského kladiva, sekáče a štípacích kleští. Nářadí odcizili přímo v jednom ze skladu závodu. U pokladny se jim podařilo prorazit přední pancíř. V pokladně se nacházelo 5 tisíc korun a množství potravinových lístků pro zaměstnance závodu.

Pozoruhodné také bylo, že poblíž místa činu měl stanoviště strážný závodu, který údajně nic neslyšel, ačkoli zloději museli podle šetření dělat dost velký hluk.

Zatčen byl člen Mostečan, který se vydával za člena závodní milice ze Stalinových závodů a který měl na svědomí množství krádeží. Podle situační zprávy byl nejspíš členem bandy, která na Mostecku páchala rozsáhlou trestnou činnost. Zásobování potravinami oproti závěru roku 1945 doznalo zlepšení.