Který park v Mostě máte nejraději? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

„Parky ve starém Mostě byly udržované i za druhé světové války. A teď? Cokoliv se opraví, hned to zničí verbež. Kam to spějeme?“ prohlásí smutně a omlouvá se: „Promiňte, že vám neřeknu celé jméno. Ještě by mě někdo zbil za to, že říkám pravdu.“

Stařenka jednoduše vystihla obavy Mostečanů, pro které jsou parky nenahraditelné.

„Zelených ploch je v Mostě dost, ale problémem jsou vandalové,“ připouští Petr Püschel, místní odborník na životní prostředí.

Kvůli větší ochraně nechá radnice oplotit park u sportovní haly. Bariéru vztyčí, až celý park opraví. Letos to ale nebude. Město nemá desítky milionů korun na obnovu poškozeného areálu.

„Aktualizujeme projektovou dokumentaci a hledáme zdroje financování. Park by měl by fungovat jako moderní parky v Evropě, to znamená, že by měl být oplocen,“ říká Hana Jeníčková, náměstkyně primátora. Plot ale stavbu prodraží. „Když rekonstruovaný park neoplotíme a přes noc nebudeme zamykat, tak bude po krátké době vypadat stejně jako před rekonstrukcí,“ shoduje se Jeníčková s babičkou Mílou.

Navzdory vandalům radnice letos investuje dvanáct milionů korun do vylepšení parku se „zpívající“ fontánou na Skupovce. Plot nebude, aby nároží rušné křižovatky zůstalo volně průchozí.

Co se tedy změní?

Nová fontána bude půlkruhová. Za ní vznikne malé dětské hřiště, teprve druhé v centru. „Sem se hodí,“ míní maminka Michaela Slívová. Hluk ztlumí živý plot. Park s upravenou pergolou a sezením nasvítí okrasná světla.

A co ostatní parky?

„Kdybych měla oznámkovat jejich stav, dala bych čtyřku,“ říká Mostečanka Květoslava Kinclová. Nejlépe hodnotí Šibeník. „Jsem stejného názoru,“ tvrdí Veronika Mikešová. Nejkritizovanější je park u haly. „Po opravě by měl být hlídaný,“ doporučuje Lucie Lachnitová. „Neochrání ho. V tom jsem pesimista,“ míní 62letý Jaroslav.

Jiným vadí plány na stavbu domků v parcích na Hrabáku a pod nemocnicí. „Město by mělo parky udržet, než je nechat zastavět,“ říká mladá matka Veronika Vlková.