Poláci podle serveru cítí, že jim současné politicko-mediální poměry v České republice do karet příliš nehrají a mají tím pádem jen malou šanci k rozvíjení svého byznysu, což je má směřovat k odchodu z tuzemska.

PKN Orlen se k záležitosti odmítl vyjádřit. „PKN Orlen nekomentuje spekulace médií," reagovalo tiskové oddělení polské společnosti na dotaz Mosteckého deníku, zda mohou jeho zástupci potvrdit či vyvrátit informace, se kterými motejlek.com přišel.

Ve stejném duchu se nesly odpovědi J&T a PPF. „Spekulace ze zásady nekomentujeme," uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl. Mluvčí J&T Monika Veselá napsala: „Od mediálních spekulací se distancujeme a nebudeme je v současné chvíli jakkoli komentovat."

Skupina J&T, jejímiž hlavními tvářemi jsou Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, v Unipetrolu již figuruje. Je držitelem 23,7 procent jeho akcií. O koupi celé firmy má usilovat již řadu měsíců. PPF Petra Kellnera by vstoupila do pro sebe zatím neznámého odvětví.

Spojení J&T a PPF vychází dle motejlek.com z minulosti, kdy spolu skupiny spolupracovaly v rámci Energetického průmyslového holdingu. Petr Kellner z něj v polovině loňského roku odešel a svůj podíl prodal právě Danielovi Křetínskému a Patriku Tkáčovi. Tehdy se prý dohodli, že do dalších obchodů půjdou bok po boku.

V celé věci se zmiňuje i jméno současného ministra financí a majitele holdingu Agrofert Andreje Babiše. Ten se loni v dubnu vyjádřil odmítavě k plánu PKN Orlen, který chtěl spojit Českou rafinérskou patřící pod Unipetrol se stáními podniky Mero a Čepro do ropného holdingu.

Babiš se od roku 2004, kdy Poláci Unipetrol v privatizaci získali, přes soudy a arbitráže domáhá dvaceti miliard korun. Tvrdí, že vedení PKN Orlen mu neprodalo vybrané společnosti, byť se s ním na tom předtím smluvně dohodlo.

Křetínský, Tkáč a Kellner podle motejlek.com věří, že se jim se státem podaří na vytvoření ropného holdingu dohodnout. Jsou prý připraveni Unipetrol rozdělit a prodat Andreji Babišovi firmy, o něž vede arbitráže. Mělo by se jednat o Paramo a Chemopetrol.