Bez mediálních kauz, politických zásahů, žalob či trestních oznámení se v posledních letech obešel málokterý konkurz na ředitele muzeí a galerií pod palcem ústeckého hejtmanství. Oproti tomu, jak to dříve vypadalo v případech lounské a litoměřické galerie i teplického a chomutovského muzea, je kontext právě probíhajícího výběrového řízení na šéfa mosteckého Oblastního muzea a galerie překvapivě klidný.

Michal Soukup.Michal Soukup.Zdroj: Deník/Edvard D. BenešDosavadní ředitel Michal Soukup se na post rozhodl sám rezignovat a instituci předává bez zjevných problémů. A ještě něco je jinak: oproti dřívějšímu minimu kvalifikovaných přihlášek se do aktuálního konkurzu přihlásilo dost zájemců.

Výběrové řízení běží

Na ústecký krajský úřad doputovalo do konce června osm obálek s životopisy. Ty si nyní komisaři prostudují a nejlepší adepty pozvou k pohovoru.

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín

Do posledních výběrek na vedoucí posty v podobných krajských zařízeních se moc lidí nehlásilo. A někteří šli do konkurzů opakovaně i přes minulé neúspěchy. Proto je s relativně vysokým počtem přihlášených spokojený Jiří Řehák, náměstek hejtmana, který má kulturu na starosti. „Doufám, že to je trend,“ řekl.

Bude to výzva

Podle něj nebude v konkurzu problém najít kvalifikovaného a schopného uchazeče. Šéfovské křeslo ale nebude zadarmo, a nový ředitel bude čelit dvěma velkým výzvám.

Tou první je podle náměstka uklidnit stále částečně trvající vášně kolem sloučení muzea s galerií, k němuž došlo v roce 2019. A druhou výzvou rozjet novou pobočku muzea v bývalém nádraží Louka u Litvínova.

„Druhé kolo výběrového řízení se předpokládá v druhém srpnovém týdnu,“ popsal Jan Nový z hejtmanství. O novém řediteli či ředitelce mostecké instituce pak mají krajští radní rozhodnout na konci srpna.

Soukup odchází do Prahy

Michal Soukup považuje uspokojivý počet přihlášených spíš za výjimku. A to nejen v Ústeckém kraji, ale napříč celou Českou republikou. Všude ve sbírkových institucích je podle něj o vedoucí posty spíše menší zájem. Jako jednu z hlavních příčin vidí enormně velkou zodpovědnost, které neodpovídá finanční ohodnocení. A také nedostatek dostatečně kvalifikovaných odborníků.

Pro to, aby se přihlásilo dost lidí, se snažil udělat maximum i on sám. „Všude, kam jsem tu informaci mohl dát, jsem se ji snažil dostat,“ tvrdí ředitel. Relativně velký zájem přikládá i tomu, že je podle něj muzeum bez škraloupů a vážnějších provozních problémů. „Nový ředitel se nemusí bát, že by na něj hned první den začala stříkat ze zdi voda nebo se mu propadla střecha,“ líčí s nadsázkou Soukup.

Svůj dobrovolný odchod z řídícího postu po relativně bezproblémových osmi letech vysvětluje zejména blížícím se syndromem vyhoření. „Už jsem tu dlouho a nejsem schopen tomu dávat tolik, co doposud,“ popisuje Soukup, kterého v poslední době unavují i náročné byrokratické úkony, spojené s funkcí ředitele krajské příspěvkové organizace.

Jako výzvu, která čeká na nového ředitele, oproti náměstkovi hejtmana Řehákovi vyloženě nevidí krocení vášní kolem sloučení muzea s galerií. Ty jsou podle něj už jen bagatelní. Galerie prý funguje už několik let pod střechou muzea bez problémů. Ale v případě záchrany a dalšího využití nádraží v Louce u Litvínova se Soukup s Řehákem shoduje. „Dalo by se říci, že tam už je rozjetý projekt na rekonstrukci stanice, aby šlo žádat o dotace,“ říká ředitel.

Vernisáž nové expozice Poklady výtvarného umění Mostecka v Oblastním muzeu a galerii v Mostě ve čtvrtek 16. března.
Zachráněná krása v Mostě. Muzeum začalo ukazovat svou zlatou komnatu

Soukup přidává ještě jednu výzvu pro nového ředitele: mohl by zapracovat na revitalizaci zahrady u budovy, vůbec největší muzejní zahrady v celém Ústeckém kraji. Kromě toho na nového šéfa čeká i dotažení započatých menších investičních projektů jako výměna výtahu nebo přestavba depozitářů. Jestli se na jeho místo přihlásil někdo z mosteckých kolegů, ředitel neví, ale nemyslí si to.

A po zkušenostech s předchozími ředitelskými konkurzy v kultuře navíc předpokládá, že kraj může vnímat instalaci „člověka zevnitř“ jako riziko – například proto, že by nový ředitel či ředitelka mohl takzvaně zametat pod stůl některé prohřešky svého bývalého šéfa. Sám Soukup nyní míří za novými výzvami: bude odborným náměstkem v Muzeu hlavního města Prahy.