„Krádeže barevných kovů jsou v poslední době na Mostecku poměrně rozšířeným druhem kriminality,“ říká mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Pachatelé se zaměřují na kabely z mědi a hliníku.
Zloději našli oblibu zvlášť v železniční trati Most – Moldava. V hustě zarostlém členitém terénu se mohou snadno schovat, vlak tam navíc projede jen několikrát za den. „V několika případech tam už pachatel odcizil kabely od návěstidla, zabezpečovací kabel a další prvky, čímž došlo k vyřazení zabezpečovacího zařízení,“ potvrzuje Světláková. Dodala, že v některých případech musel být na trati přerušen provoz. České dráhy (ČD) tak utrpěly statisícové škody. Mluvčí ČD Radek Joklík uvedl, že fyzická ostraha tratí není kvůli jejich rozsahu možná.
Zloději si odevzdáním barevných kovů ve většině případů vydělají jen pár stokorun. Mohou ale způsobit neštěstí, pokud zničí důležitá zařízení. „Neuvědomují si, že ohrožují nejen svůj život, ale i bezpečnost železniční dopravy. Dochází k výpadkům návěstidel, zabezpečovacího zařízení na přejezdech a podobně. V takových případech jezdí vlakové soupravy tzv. opatrnou jízdou a bezpečí cestujících je zajištěno. Celý provoz to však značně komplikuje a dochází ke zpožďování spojů, rušení obyvatel troubením vlaků a někdy i k omezování silniční dopravy,“ vysvětluje Joklík.
„Policie v souvislosti s případy na železnici apeluje na občany, na cestující, kteří si všimnou podezřelého pohybu osob na trati nebo osob, které vezou kabely na kárce nebo je ukládají do motorových vozidel, aby zavolali na bezplatnou linku 158,“ žádá o pomoc Ludmila Světláková.
S krádežemi kovů na železnici se potýkají policisté ve všech regionech.
Policisté z Prahy 4 například na začátku září spustili speciální akci, která se zaměřila na zloděje kovů na železnici v oblasti vršovického nádraží. Oblast střežil i policejní vrtulník. Výsledkem bylo zatčení dvou mužů podezřelých z krádeží měděných součástí.
Neznámý pachatel také koncem srpna odcizil železniční kabely v Olomouci, a zcela tak vyřadil z provozu signalizaci na třech železničních přejezdech.