„V červenci šlo o dva případy. První skutek byl oznámen z ulice Maxima Gorkého. Neznámý zloděj vylezl na přízemní balkon a tam ukradl věci za více jak osm tisíc korun," potvrdila policejní mluvčí Alena Bartošová. Okradený přišel o jízdní kolo, helmu na kolo, dvě bundy a kalhoty.

V druhém případě poškozeného v noci probudil hluk. Když se šel na balkón podívat, zahlédl už pouze záda zloděje, který ujížděl na jeho kole v hodnotě tří set korun.

Problém s mizejícími věcmi z balkónů zaznamenalo i bytové družstvo Krušnohor. „Naši technici potvrzují, že k tomuto druhu trestné činnosti opravdu dochází. Lidé si ale v rámci komplexních rekonstrukcí domů nechávají své balkóny zabezpečit," vysvětlil mluvčí bytového družstva Petr Prokeš.

Přízemí a první patra lákají zloděje nejčastěji. Majitelé těchto bytů si proto raději nechávají balkóny zasklít. „Zloděje zasklený balkón odradí. Do zabezpečeného balkónu se špatně leze a pachatel při tom nadělá spoustu hluku," říká Lukáš Kučera z firmy, která se na Mostecku zabývá zasklíváním balkónů a lodžií. Pořídit se dají i bezpečnostní skla, která jsou téměř nerozbitná a další překážkou je zámeček, který je umístěn zevnitř.

Policisté nepřestávají varovat před neuváženým skladováním drahých předmětů na balkónech. „Zejména v nižších patrech budov, by si občané raději neměli neukládali věci, které by se mohly stát terčem zlodějů," upozorňuje Alena Bartošová.

Zloděje může ale přilákat prakticky jakákoliv věc uložená v nedostatečně zabezpečeném prostoru. Lukáš Kučera pamatuje i kuriózní případ, kdy před Vánocemi došla trpělivost jednomu Mostečanovi. „Klient si nechal zasklít balkón, protože se mu z něj neustále ztrácelo vánoční cukroví," popisuje.