V aktuálně nejznámější české restauraci Severka se potkal „bílý“ a „černý“ Most při společném rozloučení s komediálním seriálem, který legrací z xenofobie vyvolal nebývalý rozruch a zájem veřejnosti.

Tři nadšené školačky bílé pleti obejmou na ulici několikrát trestaného bývalého narkomana Julia Oračka, který v seriálu Most! hraje agresivního cikánského kriminálníka Laca z Chanova, a nechají se s ním na památku nafotit. „Tady vidíte, že nejsme rasisti, jak se říká,“ poznamená živnostník Viktor Krejsa, který u mostecké Severky sleduje nezvyklý mumraj. Stovky lidí si v pondělí 25. února večer přišly do seriálové restaurace pro autogram od herců z osmidílné televizní komedie, která si dělala srandu ze sociálních problémů a od ledna lámala rekordy ve sledovanosti. Závěrečnou epizodu, která vyvrcholila tragikomickým pohřbem u Severky a usmiřující smuteční hostinou seriálových hrdinů, vidělo přes 1,6 milionu diváků.

Deník hned po odvysílání posledního dílu vyhlásil na internetu anketu „Seriál skončil, zpátky do reality“, v níž se ptal čtenářů-diváků, jak seriál hodnotí a proč byl podle nich tak úspěšný. Zde je pár názorů:
Marek: „Blbý konec. A proč seriál zaujal? Realita podaná humorně. Za mě perfektní.“
Petr: „Ten konec byl geniální, trefný a výstižný, přesně popsal generaci Mostečanů jako generaci beze snů a vizí, bez kterých není změna k lepšímu uskutečnitelná.“
Radim: „Už za týden po tom neštěkne ani pes.“
Roland: „Poslední díl byl ten nejhorší.“
Lars: „Poslední díl byl asi nejlepší, hlavně Luďanův proslov na pohřbu.“

Vyhrávala kapela, přišly stovky lidí

Do restaurace Severka chtělo před odvysíláním posledního dílu najednou napochodovat několik set fanoušků. Přijeli i z jiných měst a na chodníku jim vyhrávala romská kapela. „Je to masakr!“ prohlásil herec Martin Kavan, seriálový pošťák Ondra. Vestoje na židli volal na dav, aby se rozdělil a počkal na podpisy venku, jinak se nestihne vysílání. Představitelé hlavních rolí od Dáši po Frantu se do sálu málem nedostali. Když vystoupili z aut u restaurace, obklopili je diváci s mobily. „Že seriál spustí takovou mánii, to jsem nečekal,“ řekl na kameru herec Michal Isteník alias hospodský Eda. Moderátor Michal Kubal z ČT 24, která ze Severky vysílala živě, přirovnal příjezd umělců k americkým filmovým show. „Vypadalo to skoro jako v L. A. nebo jako Hollywood v Mostě, taková mostecká verze červeného koberce,“ řekl.

„Je to úplně super, chtěla bych další díly. Je tam sranda a je tam Most,“ řekla 15letá Nikola, která se na ulici vrhla na Oračka. Ten se Deníku svěřil, že v reálu bývá někdy pruďas jako jeho chanovský Laco. „Taky občas někomu vynadám,“ řekl herec, který se objeví i v nové české televizní minisérii o mafiánech Stockholmský syndrom. „To bude taky dobré,“ dodal. Teď je ale ještě plný seriálu Most! a vadí mu, že komedii kritizují někteří romští aktivisté, kteří podle něj minoritě moc nepomáhají. „Tohle je přece sranda a lidi seriál tak berou. Uvažoval jsem, že časem založím něco jako Snědou tíseň a budeme se věnovat dětem, aby nebraly drogy. Zatím jezdím na přednášky do kriminálu. Romové by se měli pomalinku přizpůsobovat a pochopit, že svět může být jiný,“ uvedl Oračko.

Podle živnostníka Krejsy, který vyrůstal v dětských domovech, komedie poukázala na problémy v Mostě, což je podle něj dobře. „Je třeba dát Romákům vizi, ale stát jim dává jen peníze. Přitom by měly vznikat sociální firmy, které je zaměstnají, a ne další dotované romské organizace,“ upozornil. Díky zkušenostem z dětství, kdy žil vedle Romů, věří, že si lze vytvořit vzájemný respekt.

Pro radnici v Mostě je právě toto velké téma. Město chce řešit narušené soužití například zpětným výkupem bytů, aby snížilo napětí z nechtěné migrace dalších zadlužených a nezaměstnaných rodin.