Sídliště Chánov bude dnes večer hlavní kulisou nového televizního seriálu Zlatá mládež. Připomíná reality show, ale v zábavném hávu chce přinést závažnější poselství a kontroverzní témata.

Tvůrci takzvané docu-reality sledovali, jak si pět rozmazlených mladých lidí z Prahy poradí na různých místech s extrémními životními podmínkami. Po práci řezníků na krvavých jatkách přišel na řadu mostecký Chánov.

Renato, Michal, Jiří, Nicoleta a Yeni na nechvalně proslulém romském sídlišti strávili jeden týden jako nezaměstnaní obyvatelé průhledných paneláků. Česká televize připustila, že to nebyla procházka růžovým sadem.

close Natáčení v Chánově. zoom_in

Natáčení v Chánově. Foto: ČT

„Natáčení v Chánově se naši aktéři báli asi ze všeho nejvíc," uvedli autoři projektu, režisér Richard Komárek a scenárista Dušan Mulíček. Když například Yeni, druhé vicemiss Vietnam ČR, řekli, kde se bude natáčet, byla prý tak šokována, že se nemohla ani rozbrečet. „Strach a předsudky jdou totiž ruku v ruce," dodali autoři.

„V Chánově jde o korekci předsudků." kreativní producentka ČT Kamila Zlatušková.

Natáčení v Chánově ale podle nich otevřelo oči hlavním hrdinům i televiznímu štábu: setkání s konkrétními lidmi a jejich osudy bylo nejlepším lékem na xenofobii a předsudky. „Po dvou dnech natáčení vzali místní za své Jiřího a Michala, kteří se s nimi setkávali i mimo kamery, hlavně u piva a panáků," uvedl režisér.

Mládež z Prahy také zjistila, jak těžce se na Mostecku shání práce a zúčastnila se i protiromské demonstrace.

„V Chánově to pro mě bylo nejpřínosnější. Dřív jsem všechny Romy házel do jednoho pytle. Měl jsem předsudky, to je to slovo. Doufám, že jich nemám tolik, jako dřív," řekl Jiří Kocman, pražský herec, který například daboval Rona Weasleyho, kamaráda Harryho Pottera ve stejnojmenné filmové sérii.

„Neberme Romy s předsudky a nemysleme si o všech, že jsou špatní," konstatoval student práv Michal Staněk, který chce být politikem.

Podle ředitele vývoje pořadů a programových formátů Jana Maxy pořad Zlatá mládež provokuje životním stylem a životními hodnotami aktérů i extrémním charakterem situací, jimž jsou v pořadu vystaveni. "Zároveň se dotýká podstatných a hlubokých otázek dneška, zejména toho, jak se dnešní mladá generace, vnímající svět kolem sebe prizmatem internetu a sociálních médií, vyrovnává s jeho skutečnou podobou," řekl Maxa.

Vlastní názor si dnes mohou udělat televizní diváci. Zlatá mládež v Chánově poběží na ČT1 od 21.30 hodin.

O hlavních aktérech

Renato Salerno (24 let)
Renato v minulosti pracoval jako redaktor gay magazínu. Zkouší to jako zpěvák.

Nicoleta Vojkůvková (23 let)
Výstřední Nicoleta studuje soukromou vysokou školu v Praze. Je vegetariánka a ráda chodí na fitness nebo do sauny.

Michal Staněk (24 let)
Michal studuje právnickou fakultu v Praze a zároveň pilně pracuje na své kariéře politika.

Cao Hoang Yen (21 let)
V roce 2010 se stala druhou vicemiss Vietnam České republiky. Věnuje se hlavně fotomodelingu, píše pro vietnamský časopis.

Jiří Kocman (25 let)
Pražský herec. Daboval Rona Weasleyho, kamaráda Harryho Pottera.