Je to téměř běžný panelákový byt, kterých jsou v Mostě tisíce. V něčem je ale přece jenom jiný. V obýváku jsou, vedle sedací soupravy, dvě velké klece, od podlahy ke stropu sahají nejrůznější prolézačky a škrabadla. A všude tu pobíhají či polehávají kočky. Černé, strakaté, zrzavé, mourovaté. Je tu čisto, nikde nic nezapáchá. To aby si sousedé nemohli stěžovat.

Petra Černá s kamarádkou Evou Karabasilovou se tu starají o pouliční kočky, léčí je a pokoušejí se jim najít nový domov. Téměř takový malý soukromý útulek. Jeho druhá část je v bytě u Evy, několik zvířat mají u sebe další dobrovolníci, které se jim podařilo sehnat.

Petra s Evou, chovatelky koček, se seznámily na kočičím fóru na internetu. A založily si letos v červnu občanské sdružení Mostecké kočky. „Začaly jsme kastrovat pouliční kočky a některé jsme vzaly domů. Několik se nám jich také podařilo umístit, dělají teď radost hodným a zodpovědným lidem,“ přibližuje činnost sdružení Eva.

Vše hradí samy

Není to nic snadného. Vše platí ze svého, od města zatím žádný příspěvek nedostaly. Pomoc od dárců je spíše nárazová.

Cílem obou žen je, aby se v Mostě začalo s plošnou kastrací toulavých koček. Podle jejich odhadů se jich po městě pohybují určitě tisíce.

„Venku jich neubývá, spíše naopak, a to hlavně kvůli lidem, kteří si tohoto mazlíčka pořizují pouze dočasně, třeba jen proto,že se jim líbí jako koťátko. To ale vyroste a najednou o něj není zájem,“ říká Petra Černá.

Město zatím moc nepomůže

Vyhozená zvířata jsou bezradná, vyplašená, kvůli nezodpovědným chovatelům trpí. A právě takovým Petra s Evou pomáhají. „Není hezčí pocit, než když kočička, předtím venku schoulená, nemocná, vyhublá a hladová, začne v náručí člověka opět spokojeně příst a znovu mu uvěří,“ svěřuje se Eva.
S pomocí magistrátu na plošnou kastraci zatím chovatelky počítat nejspíš nemohou. „Město Most neplánuje masové odchyty koček. Na základě zjištění od občanů jsou toulavé kočky odchyceny a následně kastrovány. Pak se opět vypouští do míst odchytu,“ vysvětluje postup města prostřednictvím útulku v Rudolicích mluvčí Mostu Klára Vydrová.

„V jiných městech to přitom jde,“ posteskne si Eva. Věří v pomoc milovníků zvířat. „Hledáme lidi, kteří dají alespoň dočasný domov kočičce až do jejího konečného umístění, poradíme s kastrací kočky, která žije lidem třeba před domem, pomůžeme s jejím odchytem,“ vybízí Eva.

O občanském sdružení více na www.mosteckekocky.cz.

A mohla by být kočička od nich třeba vánočním dárkem na poslední chvíli? „Asi ano, ale zvíře nedáme každému. Zájemce s námi musí absolvovat pohovor, abychom měly jistotu, že půjde do opravdu dobrých rukou,“ dodává Eva Karabasilová.

Chovatelky se obávají jedné věci: aby si je lidé nepletli s řádným městským útulkem. Na umístění většího počtu koček nemají zatím prostory ani prostředky.