V pátek 16. října se na nošení ochrany dýchacích cest na nástupištích zaměřili litvínovští strážníci. „Zatím se setkáváme s jednotlivci bez roušek,“ sdělil velitel městské policie Zdeněk Urban. Nevyloučil ale, že případů bude přibývat. „Od příštího týdne začneme kontrolovat důsledněji,“ dodal. Strážníci využívají i kamer poblíž zastávek.

Před uzavíráním restaurací hlídka v Litvínově zjistila překročení provozní doby v jedné hospodě, kde hosté seděli i po 20. hodině. „Tehdy se dalo pochopit, že ještě ve 20.05 budou odcházet poslední hosté, ale tam vše svědčilo o tom, že se ani půl hodiny po zavírací době nehodlají zvednout. To už bylo za hranicí tolerance. Teď to bude posuzovat správní orgán,“ uvedl Urban.

Dodržování protiepidemických opatření kontrolují i mostečtí strážníci a asistenti prevence kriminality. Kuriózním případem je rebelie 47leté Mostečanky, která ještě před novým opatřením jezdila v MHD s rouškou ušitou ze záclony. Hlídky ji dosud načapaly celkem třikrát. „Uváděla, že se nenechá od státu terorizovat a že zákon nestanoví, z čeho má rouška být. Strážníci argumentovali tím, že rouška má zachytit kapénky a že záclona evidentně není ochranný prostředek,“ popsala mluvčí městské policie Veronika Loucká. 

Na ženu už v září nejprve upozornil řidič autobusu, na jehož výzvu odmítla vystoupit. Strážníci zkoušeli domluvu. Když jim žena řekla, že bude „roušku“ používat dál, upozornili ji, že příště porušení povinnosti nahlásí hygieně. Pak ji v MHD řešili ještě dvakrát a k oznámení s podezřením o přestupku přidali i záznam z minikamery. Z vozidla ženu vykázali.

Na dodržování vládních nařízení dohlíží i mostecká Policie ČR. Hlídky se nově zaměřují na kontroly zastávek a denně prověřují desítky objektů. „Při kontrolách koncem září a začátkem října jsme zjistili, že některé restaurace v okrese porušily mimořádná opatření. Šlo o diskotéku v Mostě a ve dvou případech o mostecký bar na sídlišti Zahradní, kde v pozdních nočních hodinách bylo otevřeno a uvnitř byly desítky osob, které zde popíjely a tančily,“ vylíčila policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Ve správním řízení je i případ z Litvínovska, kde majitel restaurace neuzavřel 9. října svůj podnik ve 20 hodin a navíc si na policisty dovoloval. „Při další kontrole po několika hodinách bylo zjištěno, že v jeho provozovně je stále otevřeno,“ popsala mluvčí.

V tomto týdnu mostecká policie odhalila v centru města otevřené solárium. U roušek zaznamenává jen ojedinělé prohřešky ve vnitřních prostorech a ve správním řízení je zatím jen jeden případ. Podle policistů většina obyvatel povinnost chránit dýchací cesty respektuje.

Ve čtvrtek 15. října přibylo v okrese Most za posledních 24 hodin 23 nových případů. Aktuálně je nakažených 304 osob. Celkem mělo pozitivní test na covid od března 520 osob z Mostecka, z toho 211 se vyléčilo a 5 zemřelo.

Od pondělí 19. října do pátku 23. října bude v Mostě zavřená mateřská škola Albrechtická 414. Důvodem je nařízená karanténa dětí a zaměstnanců. V souvislosti s onemocněním covid-19 jsou v Mostě uzavřené i dvě mateřinky v ulici Fibicha a Kmocha. V Mostě je otevřená pouze 7. ZŠ, která vzdělává děti záchranářů.