František Ryba zesnul náhle v pátek 16. února. Provoz družstva, které delší dobu funguje bez představenstva, nebyl přerušen. „Ačkoli se nás ztráta dlouholetého čelného představitele dotkla, nedojde k žádnému narušení práv třetích osob ani chodu družstva. Družstvo funguje na základě vnitřních oprávnění jeho vedoucích pracovníků, má nastaveny mechanismy interního fungovaní tak, aby nemohlo dojít k ochromení jeho činnosti,“ sdělil Deníku v úterý 20. února mluvčí družstva Jan Martínek. Poslední rozloučení s Františkem Rybou se uskuteční ve čtvrtek 22. února v 10.30 hodin ve smuteční obřadní síni Kostelního hřbitova v Mostě.
František Ryba patřil k nejvlivnějším osobnostem Mostecka za posledních několik dekád. Ředitelem družstva, které se stalo pod jeho vedením největším v České republice, byl od roku 1997. Stál u zrodu SMM, které je od roku 2002 v mosteckém zastupitelstvu a v letech 2006 až 2014 bylo ve vedení radnice. Ryba byl jako sekretář sdružení jeho hlavním stratégem a podílel se na prosazení volebních slibů, například na dokončení privatizace městských bytů a na osvobození Mostečanů od poplatků za odpad.
František Ryba pocházel z Mostu, ale většinu života strávil na Litvínovsku. Absolvent stavební průmyslovky pracoval během své kariéry i v litvínovské chemičce a u Pozemních staveb v Mostě. Ve volném čase se zajímal o divadlo, hudbu a recitaci. Koncem 80. let byl předsedou okresního výboru Socialistického svazu mládeže v Mostě (OV SSM) a měl mimo jiné na starost dohled nad legendárním Neprakta klubem v Mostě. Ryba kulturní klub hájil před komunistickými pohlaváry, kterým se nelíbilo hostování umělců sledovaných za protirežimní postoje. Po sametové revoluci Ryba zkoušel drobně podnikat, měl krámek se zeleninou a potravinami. Zlomem v jeho pracovním životě byl však nástup do vedení Krušnohoru, se kterým už dříve jako stavař spolupracoval.
Přestože byl hrdý na vybudování moderního bytového družstva, které hodně investovalo do oprav domů a informačního systému, měl řadu oponentů. Vyčítali mu například autoritativní styl řízení, propojení družstva s politikou a radikální postoje k Romům, které označoval za „nepřizpůsobivé“. Ryba kritiku, která přinášela i soudní spory, odmítal s odvoláním na hájení zájmů družstevníků. Milovník heavymetalové hudby a detektivek často sám kritizoval vládní politiky za nezájem o region, který od 90. let trpí řadou sociálních problémů. V roce 2016 byl Ryba zvolen do funkce předsedy Rady bytových družstev severočeské oblasti (Ústecký a Liberecký kraj). Tehdy byl jediným kandidátem a měl podporu dvaceti družstev, které zastupoval v jednáních s vládou a se státními orgány. Už v roce 2008 Ryba se svým týmem inicioval vznik tzv. Mostecké výzvy, která popsala základní problémy bydlení na Mostecku a žádala o pomoc poslance a senátory. Výzva prosazovala návrh legislativních změn, například možnost družstevníka či vlastníka vyjadřovat se k uchazečům o bydlení v konkrétním domě s právem nesouhlasu ostatních spolubydlících v domě, stanovit hygienické normy na počet přihlášených osob do bytu či zavést institut přechodného pobytu.
Stavební bytové družstvo Krušnohor vzniklo v roce 1967 sloučením několika malých podnikových družstev v okrese Most. Centrála sídlí v Mostě a má ve správě téměř 22 tisíc bytů, 320 nebytových jednotek a přes tisíc garáží ve městech Most, Litvínov a Meziboří. Nejvyšším orgánem družstva je shromáždění delegátů.