Zemřela náhle a doma. „Byl to pro nás šok,“ sdělila Mosteckému deníku její dcera Libuše Novotná Pokorná.

Rodina ještě nezná příčinu úmrtí. Pravděpodobně to bylo selhání srdce. Smuteční obřad nebude veřejný, ale jen v úzkém rodinném kruhu. Tak, jak si to Libuše Pokorná přála.

Uznávaná odbornice i komunistka

PhDr. Libuše Pokorná vystudovala etnografii. Jejím životním tématem byla historie a život obyvatel v severních Čechách. Byla autorkou mnoha odborných i populárně naučných publikací. Zajímala se například o hračkářskou výrobu v Krušnohoří, která má v muzeu své místo.

Významně ovlivnila česko-německé vztahy. Aktivně působila v mezinárodní organizaci Euroregion Krušnohoří, byla předsedkyní subkomise pro muzea a kulturní památky. V Marienbergu obdržela v roce 2011 Cena Euroregionu Krušnohoří za vynikající přeshraniční spolupráci. 

Stála u zrodu myšlenky navrhnout a prosadit Krušnohoří s jeho jedinečnými historickými městy a památkami na seznam světového kulturního dědictví UNESCO jako Hornickou a kulturní krajinu Krušnohoří (Montanregion Erzgebirge).

V mosteckém muzeu pracovala ve vedoucí funkci čtyři desítky let.

Měla i řadu kritiků. Byla známou členkou komunistické strany a v politice se angažovala i po sametové revoluci, kdy "nepřevlékla kabát". Za KSČM byla dlouholetou zastupitelkou Litvínova i městskou radní. Naposledy kandidovala v roce 2002, kdy byla lídrem litvínovské KSČM.  

I v seniorském věku zůstala skromná. "Každé ráno se mnou jezdila z Litvínova do Mostu tramvají a vystupovala u Stovek, odkud chodila pěšky do muzea," sdělila redaktorka Mosteckého deníku Monika Gordíková.