„Mnoho let se angažovala v aktivitách pro rozvoj česko-německých vztahů jako překladatelka i jako iniciátorka řady projektů zejména na Bílinsku, Mostecku a Teplicku. V 90. letech pracovala pro Euroregion Krušnohoří,“ informoval Teplický spolek.

Brigita Janovská patřila k významným osobnostem společenského a kulturního života v regionu, i když působila spíše v pozadí jako organizátorka či členka mezinárodních týmů. Stála u zrodu mnoha partnerství a humanitárních aktivit a navzdory svému vlivu zůstávala podle svých přátel skromná - ovace přenechávala jiným a byla šťastná z dobře vykonané práce.

Uzavřená provozovna v ulici Čsl. armády v Mostě.
Špína, poškozené stropy i špatné skladování. Inspekce zavřela provozovnu v Mostě

„Brigita byla pro mne výborná kamarádka, optimistická, nalézající vždy pozitivní pohled na věc. Znala jsem ji jako vnitřně silného člověka, obráceného s milým úsměvem ke svým přátelům i všem ostatním. Přemýšlející, jak pomoci. Měla vynikající organizační schopnosti a hleděla na to, aby se druzí těšili z jejího úsilí,“ sdělila Deníku emeritní ředitelka Charity Most Eva Čenkovičová. „Brigito, děkuji!“ dodala.

Starostka obce Hrobčice na Teplicku Jana Syslová označila Brigitu Janovskou za úžasnou ženu a svůj vzor. „Brigita byla symbolem elegance a síly. Její vysoce elegantní zjev v růžovém kostýmku nás vždy zahřál a její příjemný úsměv nám dodával sílu i v nejtěžších chvílích,“ napsala starostka na svůj facebookový profil. „Její oddanost a vášeň pro svou práci byly nakažlivé a vždycky nás motivovaly k lepším výkonům,“ dodala starostka.

Původní profesí Brigity Janovské byla oblast komerce

Původní profesí Brigity Janovské byla oblast komerce, ale doprovázelo ji vždy sociální cítění. Jako dobrovolnice Charity Most měla na starosti mezinárodní vztahy a s tím související koordinaci přeshraničních projektů a partnerství. To zahrnovalo i charitní práci například formou zábavně-vzdělávacích výletů pro děti ze sociálně slabých rodin, ale i odborných seminářů a exkurzí pro charitní zaměstnance a dobrovolníky. „Všechny mé aktivity mají společného jmenovatele a tím je láska k životu, k lidem a k práci,“ sdělila kdysi Deníku.

Brigita Janovská.Brigita Janovská.Zdroj: archiv Deníku

Po podpisu Česko-německé deklarace o vzájemné spolupráci nastoupila do Euroregionu Krušnohoří v Mostě, kde pracovala devět let. Angažovala se také v posilování spolupráce s Německým červeným křížem Bautzen, s Muldentálským spolkem umění intarzie Sörnzig, s Vesnickým muzeem německé krušnohorské obce Gahlenz, s Lidovou solidaritou Freiberg a se ZŠ Vévody Heinricha v Marienbergu. Pomáhala také udržovat ekumenické vztahy s Evangelickou-lutherskou církví v Sasku a byla v úzkém kontaktu s německými rodáky někdejších okresů Brüx a Bilin žijících v západní Evropě, s jejichž podporou se zachraňují kulturní památky v regionu. Zajišťovala také udržování kontaktů Mikroregionu Perucko s německým krušnohorským Leubsdorfem a obce Hrobčice na Teplicku s domovským spolkem Heimatkreis Bilin se sídlem v bavorském Gerolzhofen. Byla i v organizačním týmu mezinárodní matematické soutěže Adama Riese určené pro gymnazisty.

Zadržení pachatele v Mostě.
VIDEO: Zásahovka zadržela nebezpečného pachatele přímo na ulici v Mostě

Deníku se před několika lety svěřila, že „mít ráda život a lidi, znamená mít též smysl pro pořádek, disciplínu a spravedlnost“. Proto byla téměř půl století přísedící Okresního soudu v Mostě. Zároveň publikovala články, překládala, starala se o delegace a v Charitě vedla dvojjazyčnou kroniku. Za všechny aktivity obdržela v Česku i Německu řadu ocenění. V roce 2012 se stala držitelkou Zlaté holubice míru, což je putovní mezinárodní cena udělovaná za zásluhy o porozumění mezi národy. V minulosti tuto cenu obdrželi například 14. dalajláma, prezidenti Roman Herzog, Václav Havel a Lech Walesa, dále proslulí vědci, umělci či míroví aktivisté.

Brigita Janovská se netajila tím, že její nejvyšší autoritou je Bůh a jejím životním krédem citát: „Člověk si musí zachovat mládí až do smrti“.