Těsně předtím, než začnou žně, jsou zemědělci na Mostecku spokojeni, protože úroda bude dobrá. Potvrzují to slova ředitelky Okresní agrární komory v Mostě Ludmily Holadové. Sklizeň by mohla odhadem začít tak v polovině července.

„Bylo velké sucho, a tak jsme se obávali, zda vůbec bude co sklízet," přiblížila původní obavy zemědělců Holadová s tím, že ty se nakonec ukázaly jako liché.

„Voda přišla, takže jsou všichni spokojení," dodává. Na Mostecku při nedávné bouřce přišlo i krupobití, ale ani to neuškodilo.

Podle Holadové jen nepatrně, protože většinou kroupy padaly v těsné blízkosti Krušných hor a k lánům v jižní části Mostecka se prakticky nedostaly.

„Dopadlo to všechno dobře. Škoda vlastně žádná nebyla, takže se očekávají výnosy srovnatelné s loňským rokem," říká dále ředitelka agrární komory.

V letošním roce se pěstuje v o něco menším měřítku na Mostecku řepka. Loni jí bylo něco kolem 1 300 hektarů, letos je oseta asi na 1 200 hektarech.

„Před pár dny jsem se dívala při cestě, jak jsou zralé ječmeny a vypadá to, že sklizeň obilí by na Mostecku mohla začít tak v polovině července," myslí si ředitelka Holadová.

Už jsou v plném proudu také přípravy na prezentaci na Zahradě Čech v Litoměřicích, probíhají ochutnávky po jednotlivých farmářských trzích v Ústeckém kraji.

Velkým svátkem pro zemědělce pak bude zářijová Den s Ústeckým krajem, který proběhne v Ústí nad Labem. Chystají se i další akce.