„Letos to vypadá, že úroda bude asi o patnáct procent nižší,“ prozradila Ludmila Holadová, ředitelka Okresní agrární komory v Mostě s tím, že úrodu ovlivnilo sucho, které bylo od začátku roku. „V červnu naštěstí zapršelo, takže to nebude tak kruté, jako například na Moravě,“ dodala Holadová. Na Mostecku mají zemědělci sklízet celkem 6 082 hektarů obilovin a 1 656 hektarů řepky, což je dohromady 7 738 hektarů.

Z obilovin se nejvíce pěstuje pšenice ozimá, která je zaseta na 4 561 ha a ječmen jarní sladovnický na 1 134 hektarech. Pokud jde o výnosy, předpokládá se podle Holadové, že průměrné hektarové výnosy budou nižší oproti loňsku o 15 procent. Snížení je způsobeno suchem, které postihlo nejen Mostecko, ale většinu území České republiky. Srážky, které přišly v červnu, ještě stačily naštěstí vyrovnat srážkový deficit, ale ne v plném rozsahu. „Porosty se zahustily a měly tak alespoň z čeho vyživovat odnože,“ říká dále ředitelka mostecké agrární komory.

Pokud jde o ceny, tak ty jsou většinou na začátku sklizně nižší, ale předpokládá se, že v průběhu roku se budou zvyšovat, protože ne všude dopadne sklizeň komodity obilovin dobře. „Máme zprávy, že například nižší sklizně budou v Rusku, Kanadě nebo Americe,“ naznačuje Holadová, že by se poptávka po obilí mohla zvýšit a s ní i cenová hladina. Ředitelka Okresní agrární komory v Mostě věří, že žně dopadnou dobře a že zemědělce nezaskočí živelné katastrofy. „Žně jsou výsledkem celoroční práce. Doufejme, že vše dopadne, jak má. Na dosažených tržbách jsou zemědělci maximálně závislí, aby mohli hospodařit i v dalších letech,“ uzavírá Ludmila Holadová.

EDVARD D. BENEŠ