Když se Tomáš Garrigue Masaryk stal v roce 1918 prvním československým prezidentem, byly Marii Svatošové tři roky. Mostečanka, která zažila všechny prezidenty, včera oznámila, že volbu toho nového si opět nemůže nechat ujít.

JMÉNO SI NECHALA PRO SEBE

„Ve druhém kole budu volit toho, koho jsem volila při prvním kole,“ řekla včera Deníku téměř 103letá seniorka, která duel Miloš Zeman versus Jiří Drahoš se zájmem sleduje. „Je to mezi nimi vyrovnané,“ podotkla. Jméno svého favorita si ale nechala pro sebe.

Z ankety Deníku v ulicích Mostu vyplynulo, že volba prezidenta hýbe místním děním a lidé netrpělivě očekávají výsledek. Z deseti náhodně oslovených obyvatel jich devět uvedlo, že se druhého kola hlasování zúčastní.

Převládali voliči Zemana, který první kolo ve městě suverénně vyhrál. „Získal si mě, protože propustil Kajínka,“ vysvětlila svou náklonnost 70letá Jarka. „Myslím si, že vyhraje Drahoš,“ namítl mladík z druhého voličského tábora. Přestože obě skupiny dělí velká názorová propast, na jednom se shodnou. „Bude to hodně těsný souboj,“ konstatovala 49letá Jana.

Teenageři, kteří si zkusili hlasování „nenečisto“ ve školách, to vidí jinak. Při druhém kole Studentských voleb v Ústeckém kraji minulý týden zvítězil Drahoš se 67 procenty hlasů.

„Výsledky Studentských voleb by neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci. Lze je chápat i jako určitý vzkaz těm starším, generaci rodičů a prarodičů,“ poznamenal Karel Strachota, ředitel projektu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni, která Studentské volby pořádala.

HLASOVACÍ LÍSTKY AŽ VE VOLEBNÍ MÍSTNOSTI

Dospělí půjdou volit prezidenta v pátek 26. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 27. ledna od 8 do 14 hodin. Dvě seniorky se včera divily, že ještě nedostaly volební lístky. „Volič obdrží hlasovací lístky přímo ve volební místnosti,“ upozornila mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

Volební místnosti budou na stejných místech jako před dvěma týdny při prvním kole. Voliči, kteří o to požádají, mohou z vážných zdravotních či rodinných důvodů opět hlasovat doma do přenosné volební schránky, čehož využije i nejstarší Mostečanka.

Díky druhému kolu voleb si o 200 korun více vydělají brigádníci ve volebních okrskových komisích. Předseda dostane za volby celkem 1800 korun, člen komise pak 1500 korun.

První kolo prezidentské volby v okrese Most vyhrál Miloš Zeman, který získal 51 procent hlasů. Druhý Jiří Drahoš na Mostecku obdržel 19 procent hlasů. Zeman vyhrál kromě Klínů ve všech městech a obcích Mostecka. Volební účast v okrese byla 48 procent.