Odpočinkovou zónu buduje obec především kvůli tomu, že Želenice ani Liběšice nemají žádné veřejně přístupné místo v krajině, které by sloužilo k odpočinku. „Ani Želenice, ani Liběšice nechceme ošidit, takže zóny vzniknou dvě. Obyvatelé budou mít místo, kde se mohou potkávat, popovídat si a kam budeme případně směřovat různé kulturní akce,“ vysvětlil důvody vzniku starosta obce Jan Zálešák.

V Želenicích vznikne prostor pro relax a sousedské setkávání na pozemku v těsné blízkosti dětského hřiště. Vyroste tu dřevěný altán a nové dřeviny. V Liběšicích stavba proběhne v parčíku. Místa doplní lavičky, altány budou mít elektrickou přípojku, která ulehčí pořadatelům společenských akcí práci. Protože se nedaleko nachází kontejnery na tříděný odpad, vyrostou před nimi zástěny z dřevěného masivu, které čistě užitkový prostor zkrášlí. Oba objekty doplní i stojany na kola. Zázemí pro cyklisty je důležité. Právě na kolech houfně projíždějí obcemi i přespolní, kteří si tu dělají přestávku na jídlo v místní restauraci.

Přes Želenice vede cyklotrasa 3106, která směřuje přes Braňany až na úpatí Krušných hor. V Liběšicích se pak potkává s trasou 3107, která vede cyklisty z Mostu. Přes obec projíždějí i závodníci silničního maratonu Krušnoton. „Vedle naší obce sice vede třináctka, ale okolo je nádherná příroda, která má co nabídnout a lidi to sem táhne,“ řekl Zálešák.

Že místní příroda léčí a pomáhá překonat i pot a bolest, potvrzuje i cyklista a účastník Krušnotonu Jaroslav Sedláček. „V úseku kolem Mariánských Radčic dál na Bílinu je nekonečně dlouhý táhlý rovný úsek bez stínu,“ popsal. „V Želenicích se už otevírá pohled na České středohoří, v dálce Bořeň. Pomáhá to a úsek lépe ubíhá,“ dodal. Želenice by se navíc mohly stát už v blízké budoucnosti turistickou a cyklistickou spojnicí Bíliny a Mostu. Obě města o cyklistickém propojení jednají.

I z těchto důvodů se odpočinkové zóny doplní i řadou materiálů, které turistům zážitek z cestování umocní. „V Liběšicích umístíme do altánu tabuli s informacemi o blízkých sakrálních stavbách, geologickém utváření krajiny a fauně a flóře vyskytující se v okolí,“ zmínil starosta Zálešák. Podobně vybaví obec i Želenice. V příštím roce by se pak místo mělo stát výchozím bodem pro plánovanou naučnou trasu na Kaňkov.

Na investici zažádaly Želenice loni o dotaci, avšak neúspěšně. „Žádáme znovu, ale zastupitelstvo schválilo, že stavbu případně provedeme jen z rozpočtu,“ upřesnil želenický starosta.