Když dvacítka mladých lidí napěchovala do šedesáti pytlů odpadky nasbírané pod Lajsníkem v Mostě při akci Ukliďme Česko, nebyla to jen ekologie. Sběrači vytáhli u hromad smetí transparenty Strany zelených a Pirátské strany, nafotili se a oficiálně oznámili, že v říjnových komunálních volbách budou v Mostě kandidovat společně.

„V kampani se zaměříme na transparentnost a voliče upozorníme na vazby mezi komunální politikou a byznysem, kvůli čemuž se ztrácí mnoho peněz,“ nastínil směřování kampaně předseda místního sdružení Pirátů Adam Komenda.

Piráti se už vymezují vůči nejvlivnějším seskupením. Komenda v úterý Deníku řekl, že v případě volebního úspěchu odmítnou spolupracovat se Severočechy Most, Sdružením Mostečané Mostu a KSČM. Piráti jdou v Mostě do politiky poprvé. Nikde jinde v okrese s kandidátkou nepočítají.

Zelení mají s volbami větší zkušenosti, ale zastupitele v Mostě nemají. Letos chtějí neúspěch prolomit. „Naším cílem bude vysvětlit voličům, že komunální politici mají pracovat pro občany, ne pro lidi v pozadí,“ sdělil předseda mosteckých Zelených Jan Hrubeš. Zelení se s Piráty zaměří na kulturu, kvalitu veřejného prostoru, na MHD a životní prostředí. Voliče chtějí oslovovat i na Facebooku, kde založili společný profil.

Vládnoucí Severočeši Most mají volební štáb, kde řeší nový politický marketing. „Formulujeme volební program a chystáme kandidátku,“ uvedl náměstek primátora Marek Hrvol.

Podrobnosti hnutí oznámí v půli roku na tiskové konferenci. Tu svolá i opoziční Sdružení Mostečané Mostu, které zpracuje náměty obyvatel. V měsíčníku Krušnohor vydalo k volbám dotazník, co chce veřejnost ve městě změnit. „Z odpovědí, názorů a přání obyvatel opět sestavíme volební program,“ sdělil výkonný sekretář sdružení František Ryba.

KSČM už zvolila volebního lídra, Radka Beleje. „Připravovaný program obsáhne všechna základní témata, která se týkají občanů. Během kampaně budeme mezi nimi,“ řekl Belej. Kandidátku chystá i ODS. „Máme její první nástřel,“ uvedl předseda oblastního sdružení Jakub Ozaňák. ODS představí hlavní program v květnu na celostátní konferenci.

Čím osloví Mostečany sociální demokraté, ještě není jasné. „Diskutujeme nosná témata,“ sdělila Gabriela Nekolová z mostecké ČSSD. Bývalá předsedkyně místní organizace nekandiduje, bude se věnovat rozvoji regionu.

Svůj program ladí ANO. Zaměří se třeba na bezpečnost, sociální oblast a životní prostředí. „Kampaň bude hlavně kontaktní. Nechceme útočit, pokud k tomu nebudeme vyprovokováni,“ řekl šéf oblastní organizace Jan Schiller, který chce pozvat na Mostecko své lídry Andreje Babiše a Richarda Brabce.

Informační centrum pro volby na magistrátu zatím nefunguje. „Čekáme na vyhlášení termínu voleb, od kterého se odvíjejí další povinnosti,“ uvedla mluvčí úřadu Alena Sedláčková.

Komunální volby v roce 2014 v Mostě vyhráli Severočeši Most se 33 procenty hlasů, druhé skončilo Sdružení Mostečané Mostu s 19 procenty, třetí bylo ANO s 12 procenty před KSČM, ČSSD a ODS. Mostecké zastupitelstvo má 45 členů. Většinu hlasů má koalice Severočeši Most ODS ČSSD, v opozici jsou Sdružení Mostečané Mostu, KSČM a ANO.