Nedávno se pod zámkem utrhlo obrovské množství zeminy a svezlo se do těžební jámy, sesuv měl narušit i tento stabilizační pilíř. Podle předsedy krajské SZ Jana Hrkala se pod zámkem vytvořila trhlina, která směřuje od sesuvů směrem na severovýchod, tedy souběžně s osou krušnohorských svahů až hluboko pod zámek Jezeří. „Znamená to, že stabilizační pilíř se začíná oddalovat od paty hor a pomalu přestává být opěrným pilířem,“ dodal Hrkal.
Skupina Czech Coal tvrzení Strany zelených odmítá, podle ní jde o spekulace.

„Skupina Czech Coal informovala o skluzu zemin v dobývacím prostoru lomu ČSA ve své tiskové zprávě jednadvacátého ledna. Skupina Czech Coal odmítá odborně nepodložená tvrzení o ohrožení Krušných hor, zámku Jezeří či sídel v blízkém či vzdálenějším sousedství lomu ČSA. Diskuse o stabilitě svahů a vlivu těžby by nadále měla být vedena v rovině odborné, nikoli ve formě spekulací,“ uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Czech Coal.
Na možné riziko upozornil i místostarosta Horního Jiřetína. „Pokud se okamžitě nezastaví těžba, přestane pilíř fungovat úplně a významně se zvýší riziko velké havárie, která by nastala sesuvem vlastních svahů Krušných hor,“ sdělil Vladimír Buřt.

Takový sesuv by znamenal nejen zasypání těžební jámy s velkostroji s mnoha desítkami pracovníků. Vlna povrchového zemětřesení, kterou by zemina po dopadu způsobila, by podle něj mohla ohrozit také města Most a Litvínov a zejména chemičku společnosti Unipetrol RPA v Záluží.

Okraj dolu chce těžařská firma Czech Coal zpevnit v prostoru od Vysoké Pece po Horní Jiřetín, sanaci by ale měl zaplatit stát z peněz vyhrazených na sanaci škod způsobených těžbou v Ústeckém a Karlovarském kraji. „Škody způsobil soukromý podnikatelský subjekt, nikoliv stát. Oněch 15 miliard bylo určeno na zahlazování škod, které těžba způsobila před privatizací ve druhé polovině 90. let. Aktuální sesuvy jsou však jasným důsledkem těžby posledních let, tedy jednoznačně po privatizaci dolů,“ dodal předseda krajské organizace SZ.

Miroslava Huláková, čtk