Právě na Mostecku, kde je stále nejvyšší nezaměstnanost vzemi, je pro lidi snižšími příjmy každá koruna dobrá. Konkurenční boj místních velkých řetězců naštěstí zmírňuje celostátní trend zdražování.

Ovíkendu stál rohlík vmosteckém Kauflandu a Tescu 80haléřů. Plus a nabízel čtvrt kilogramu másla za 22,90korun, to bylo jen otři koruny více než vkvětnu ve stejném obchodě a otři koruny méně než vkvětnu vpotravinách Brejcha.

Sledovat vývoj cen a výprodeje se některým lidem vyplatí. Čtenost letáků zpoštovních schránek zřejmě stoupne.

„Lítám po krámech a hledám levnější zboží,“ svěřil se Mostečan Robert Novák. „To zdražení je hrozné. Chodím tam, kde jsou potraviny levnější. Musíme šetřit,“ uvedla 50letá Jiřina zMostu.

„Zdražení je znát, ale náš rozpočet to ještě unese,“ uvedla Martina Nováková, která je na mateřské dovolené.

„Já letáky vyhazuji. Není přece možné strávit každý den hledáním levnějšího zboží. Víc než zdražování mi vadí, že velké obchody šidí zákazníky. Je kneuvěření, co si všechno markety dovolí,“ řekla po dopoledním nákupu 51letáVěra.

Jeden zoslovenýchuvedl, že zdražení dolehne zejména na děti a důchodce. Podle dalšího názoru na zdražování doplatí iobyvatelé snižším vzděláním, kteří jsou zvyklí žít ze dne na den a neumějí hospodařit spenězi.

Zatímco loni na jaře nabízely Kaufland, Plus a Tesco litr polotučného mléka za necelých jedenáct korun, teď tam stojí šestnáct korun. Když není akční sleva, stojí nyní nejlevnější chleba 28korun, dříve stál otřináct korun méně. Dva kilogramy brambor se dají pořídit za necelých 20korun, tolik stojí levná kalkulačka.