Od září roku 2004 lze obor všeobecná zdravotní sestra studovat jen na vysokých nebo vyšších odborných školách. Na střední škole ho nahradil obor zdravotnický asistent.

Absolventi tohoto oboru zakončeného maturitní zkouškou ale často nemají zájem o práci ve zdravotnictví. Letos tento obor ukončí 3900 studentů, ale už teď je jasné, že do praxe nenastoupí ani třetina z nich.

Tento legislativní krok, který středním školám sebral tyto zdravotní obory, je podle ředitele Střední zdravotnické školy v Mostě Vladimíra Šalouna největším problémem a hlavním viníkem úbytku zájemců o tento obor. „Zájem o obor, dnes už zdravotní asistent se snížil. Hlavní chyba je v legistativě. Za posledních deset let bylo na středních školách zrušeno šest oborů,“ sdělil ředitel Střední zdravotní školy Most Vladimír Šaloun.

„V posledních letech přibývá těžce nemocných pacientů a zároveň ubývá pomocných profesí. Sestry zůstávají na všechno samy,“ říká Irena Pejznochová z České asociace sester. Absolventi také často odjíždějí za lépe placenou prací do ciziny.

Řešením by mělo být lepší finanční ohodnocení práce sester a opětovné zvýšení počtu pomocného personálu. Zdravotní sestry by rovněž měly mít možnost pracovně růst, což dnes bohužel nemají. „Důležité je také upravit vzdělávání sester, nedostatek kvalifikovaného personálu může ohrozit udržení kvality poskytované péče,“ dodává Irena Pejznochová.