Měnící se počasí přineslo vlnu virózových onemocnění, chřipka však zatím nehrozí. „V těchto dnech jsme zaznamenali zvýšený zájem o volně prodejné léky. Často se totiž snaží lidé vyléčit sami doma, a to hlavně přes víkend. Lidé si kupují léky na teplotu, rýmu a bolest v krku,“ řekla Deníku Lenka Lencová z lékárny Sopha v Litvínově s tím, že nijak zvlášť není zájem o jeden jediný prostředek. „Kupují jak pastilky, tak kapky, sirupy i prášky. Zájem je i o vitaminy, na virózy hlavně o vitamin C,“ dodala Lencová.
Zájem je mezi lidmi i o očkování proti chřipce.

Slova lékárnice o snaze lidí léčit se sami, potvrdila také sestřička Jana Macháčková z ordinace praktického lékaře pro dospělé MUDr. Heleny Špinkové. „Zatím vůbec nárůst nemocných nepociťujeme, to spíš na dětském oddělení,“ řekla Deníku Macháčková.
Ani tam však není situace nijak vážná. „Nemocnost je zatím minimální,“ uvedla litvínovská praktická lékařka pro děti a dorost Danuše Bunešová. Podobná situace je i v Mostě. „Není to žádný dramatický nárůst. Nejedná se ani o chřipky, ale spíš o infekce horních cest dýchacích,“ vysvětlila dětská lékařka MUDr. Irena Beranová.
Bojují i zaměstnavatelé
Situaci se snaží nepodcenit ani největší zaměstnavatelé na Mostecku. „Já samotný s rodinou jsem byl v zajetí kapesníků minulý týden. Rýmě, která se přenáší při komunikaci asi nelze předejít. Nicméně my máme mladé zaměstnance, v polovině října jim začneme dodávat vitaminy v rámci programu podpory zdraví,“ řekl Deníku tiskový mluvčí České rafinérské Aleš Soukup s tím, že samozřejmě každý zaměstnanec si zváží sám, zda si vezme nemocenskou. „Nástup chladných dnů však chod v podniku nikdy neohrozil,“ dodal Soukup.
Předejít nárůstu nemocnosti se snaží i v Unipetrolu RPA. „Právě nyní zařizujeme objednávku očkovacích vakcín proti chřipce. Zaměstnanci si pak určí, který den se bude očkovat,“ uvedl tiskový mluvčí Pavel Veselý a dodal, že zaměstnanci mají možnost vakcinaci zaplatit kupony, které získávají v rámci výhod k výplatě. „Pokud kupon použijí k nákupu něčeho jiného, tak vakcinace stojí 200 korun,“ podotkl Veselý.