Skupina vznikla v listopadu roku 2000. Název je složeninou počátečních písmen jmen členů: Zdeněk Souček (akordeon, zpěv), Zdeněk Říha (tuba), Arnošt Anderle (akordeon, zpěv), Roman Pašek (baryton a alt saxofon, klarinet, zpěv) a Pavel Hendrych (djembe, darbouka, perkuse).

O kapele jsme si povídali se Zdeňkem Součkem.

Na vašich internetových stránkách nazýváte váš styl muziky jako „otevřenou akustickou fúzi“. Co si mohou lidé pod tím představit?

Je to trochu nadsázka a jemná ironie ohledně škatulkování. Vytvořili jsme si vlastní škatulku, když už nějakou, ať nám je v ní dobře. Naše hudba by se dala pojmenovat jako world music nebo moderní šanson nebo alternativa. Představy se vždycky liší, ať už více či méně, od skutečnosti, takže doporučuji poslech a nejlépe naživo.

Jako kapela spolupracuje se spisovatelem, básníkem, textařem Pavlem Bryczem. Jak vznikla vaše spolupráce?

Jsem s Pavlem kamarád, občas se potkáme na společné akci. Dříve jsem jezdil doprovázet Pavlovo čtení jen s akordeonem a zpěvem a pak, pokud to bylo v Praze, u něj přespal a dlouho do noci či rána jsme povídali o všem možném. Když bydlel tady v Mostě, tak jsme se potkávali, ještě za bolševika, v Neprakta klubu a taky v kultovní hospodě „U partíka“, kde se vždycky scházeli máničky a alternativci.

Měl jsem několik Pavlových textů, které mi dal ke zhudebnění a postupně jsme ty písně s kapelou udělali, některé už jsem hrával sám při Pavlových čteních v minulosti.

Některé texty jsou obsaženy v jeho knihách a třeba Ukrajinská Copacabana vznikla jako Pavlova reflexe na naši hudbu, kdy se jí nechal inspirovat a nápad přišel na křtu alba Dar. Těžko se mi dělá na hudbu text, tak raději zhudebňuji texty. Výjimka je Čarodějka z Mámení, kdy jsem Pavlovi poslal hudební motiv a on textoval. Je to jedna z prvních věcí, která vznikla v začátcích naší spolupráce asi před 13 lety.

Tuto neděli jsem od Pavla dostal nové texty, které stojí za to. Tak se těšte, milí posluchači.

Popište čtenářům vaše poslední Cd „Pavel“, v čem je jiné, než předešlé?

Je to takové 3 v 1. Booklet je v podstatě knížečka textů kamaráda, spisovatele, scénáristy, pedagoga a nositele několika cen P.B., v které jsou i texty z dvou předchozích alb. Obálka je grafickým listem, kamaráda, malíře, grafika a sochaře Karla Gyurjana. A hudba je dílem Zdarru a našich kamarádů. Hudebně nás podpořil a své dvě melodie propůjčil Martin Knol. Jinak většinu hudby napsal kapelník Zdeněk Souček, ale hudebně se podíleli i ostatní členové kapely Roman Pašek, Arnošt Anderle a Pavel Hendrych. Při tvorbě písní Zdeněk Říha ještě nebyl členem kapely. Píseň Pantomima je kolektivním, kapelním dílem. Je jiné také přizváním hostů.

A proč zrovna Pavel?

Název nese jméno Pavla Brycze a ne jen jeho. Také je v názvu jméno našeho perkusionisty Pavla Hendrycha, pro něj zadostiučinění, neb zkratka jeho jména nefiguruje v názvu kapely ZDeněk, ARnošt, Roman.

Chystáte v dohledné době něco nového? Nové CD?

Ano, shromažďování nových písní, jejich nácvik a pak je prubneme u lidí. A cd? Nevím. Nějak mě to vede k přesvědčení, že všechno to úsilí, snaha, shánění prostředků a další práce kolem přípravy, natáčení a vydávání cd je ztráta energie, i když spokojenost s konečným produktem je obrovská.

Hlavně se chystáme koncertovat, koncertovat a koncertovat. Snad se podaří realizovat i nová vize členů kapely s novými aranžérskými přístupy než byly doposud.

Na jakých místech ČR vystupujete? Jezdíte s kapelou i do zahraničí?

Dá se říci, že po celé ČR, ale nejvíce na severu, středu a v Praze, sem tam západ, jih a východ. Na domluvení koncertů v zahraničí jsme zatím nenašli kolektivní sílu, ale rádi bychom.

18. 3. hrajete v Ponorce, 19. 3. na festivalu Young for Young, další den v Chomutově. Je to záměr hrát takhle po sobě, nebo náhoda?

Opravdu je to náhoda a někdy se nám stane, že máme hluchý měsíc. No, a to v březnu ještě není celý výčet akcí. 24. 3. hrajeme v Praze v Divadle v Celetné s Divadlem Nad Labem operu dell´Arte, kterou doprovázíme hudebně.

Na co se mohou lidé na vašich koncertech těšit?

Na energii, dobrou hudbu a texty, na nezapomenutelné zážitky a shledání s námi.

Tak že NA–ZDARR.