„Když si lidé pomáhají, je to dobře," říká. Spíše nakupuje v Centralu. Je tam víc místa. Ale Prior má rád. „Mají tu všechno," vysvětluje. Vadí mu jen úzké boční uličky. Je to docela dobrodružství. Ve druhém patře ještě nikdy nebyl. Neví, jak by se tam dostal.

„Rekonstrukci Prioru bych uvítala. Dělá ostudu centru města, které se vylepšuje. Prior potřebuje hlavně bezbariérový přístup," tvrdí Lenka Koudelková tlačící kočárek.

Vzhled Prioru se nikomu nelíbí. Je to hrůza, vyplynulo z rozhovorů s lidmi. Přejí si modernizaci. „Prior nezbourat, ale vylepšit," shodují se dvě prodavačky. „Byli bychom rádi. Už na to upozorňujeme dlouho, ale my nic nezmůžeme," dodává třetí. Podle ní chybí potraviny. Billa se loni odstěhovala. „Úbytek zákazníků je znát, naštěstí nás drží ti stálí," dodává.

Kdo bude rychlejší?

Mnozí lidé začali více hovořit o úpadku „socialistického" Prioru v roce 2008, kdy se nedaleko otevřel větší „globální obchoďák" Central. Stejný investor chce měnit i Repre. Prioru jakoby ujel vlak.

„Určitě máme v plánu s tím něco udělat, ale rozhodně ne proto, že nás k tomu nutí sousední konkurence. Změnu vyžaduje technický stav budovy," sdělil včera Mosteckému deníku Ondřej Eliáš, generální ředitel společnosti Prior ČR a předseda představenstva její mateřské firmy Le cygne sportif group, které patří budova obchodního domu a pozemky. Rozsah změn, termín zahájení a výši uvažované investice Eliáš nesdělil. Podle něj je vše na začátku. Pracuje se na studii. Ve středu vedení společnosti upravovalo zadání projektu.

Podle Eliáše, který situaci v Mostě dobře zná, není vyloučeno, že lepší Prior vznikne dříve, než zahraniční investor Crestyl v těsném sousedství otevře, po demolici Repre, velké obchodní a společenské centrum za 1,2 miliardy korun. Oba konkurenční projekty se tak možná budou realizovat současně. Hovoří se o roku 2015 nebo 2016. „Uvidíme," řekl Eliáš.

Budova Repre se letos bourat nebude. V listopadu to řekl Mosteckému deníku Simon Johnson, provozní ředitel nadnárodní skupiny Crestyl. Té patří Central i hotel Cascade.