„Mezi odevzdanými zbraněmi se objevila třeba německá útočná puška z druhé světové války nebo dva kulomety německé výroby ze stejného období,“ řekla mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.

V Teplicích přinesl muž na policii v tašce ruční granát, který našel po zemřelém příbuzném. Granát byl dokonce funkční. Okamžitě ho musel zneškodnit pyrotechnik. Ve většině případů ale severočeské policii lidé půl roku nosili především pistole a revolvery, které našli na půdě či ve sklepě. Celkem jich odevzdali 230 kusů. V rukou policistů skončilo též 46 brokovnic, 77 kulovnic a 25 perkusních revolverů.

Celkem lidé v Čechách odevzdali policii téměř osm tisíc kusů různých nelegálně držených zbraní, je to dvakrát více než v letech 1996 a 2003. Velké množství občanů přineslo pistoli či revolver na policii „na poslední chvíli“. Za poslední týden zbraňové amnestie přibylo na policejních služebnách 1 500 zbraní.

Všechny zbraně v současné době procházejí rukama expertů, kteří zjišťují, zda s nimi nebyly spáchány trestné činy. Po expertízách si majitelé budou moci požádat o vydání zbraní zpět. Předtím si ale musí udělat zbrojní průkaz.

Zájemci o zaregistrování zbraní si už v průběhu amnestie začali stěžovat, že na vrácení zbraně musejí čekat příliš dlouho, až několik měsíců.
„Kapacity policejních pracovišť jsou dimenzovány na běžný provoz, to znamená na expertizní činnosti související s trestnou činností. Nebylo by účelné pouze krátkodobě posilovat personálně tato pracoviště, protože vyškolení odborníků je otázkou roků a navíc je finančně velmi náročné,“ vysvětlila důvod dlouhý lhůt Ludmila Nezvedová z policejního ředitelství.

Zbraňová amnestie začala letos v únoru. Jejím cílem bylo snížit počty nelegálně držených zbraní v rukou českých občanů. Lidé tak mohli půl roku beztrestně vracet zbraně, které měli doma bez povolení. Například je nalezli, zdědili, nevyužívali je a nevěděli, jak s nimi naložit. Policie po nich nepožadovala žádné vysvětlení, jak ke zbrani přišli a nehrozilo jim trestní stíhání za nedovolené ozbrojování.