Babička kráčející za dítětem se zastaví. Odkopává z chodníku střepy od pivní lahve. Muž ji rozbil, než ulehl. S kamarádem před chvílí v parku křičeli, sprostě nadávali na lidi a hlasitě říhali. Omámený muž mlčky pozoruje babičku, pak vstane a svalí se jako žok do trávy k batohu, který předtím odhodil směrem k opuštěné budově. Tato skutečná scénka dokresluje situaci na Zahražanech, kde se u kritizované budovy (a také v ní) scházejí podivné existence.

Po mnoha letech chátrání a rušení různých zvelebovacích projektů se začalo vážně mluvit o demolici ostudy města. Už na tom pracují úředníci. Radní chtějí skelet odstranit jednou provždy.

Zastupitelstvo jim to posvětilo. Zrušilo neúspěšné vyjednání s investorem, který chtěl udělat z trosky bytový dům. Radní teď hovoří o rozšíření parku, který by nahradil odepsaný objekt. Deník včera zjišťoval, zda s tím místní lidé souhlasí. Oslovení souhlasili.

„Zbourat!“ prohlásila Marie Wolfová ze sousedního paneláku. Podle ní už nikdo nechce žádnou stavbu. „Lidé se tu na tom shodli,“ dodala. Podle ní by se mělo zachovat, případně upravit, přilehlé parkoviště. Lidé si stěžují na nedostatek místa pro auta. „Kluk přijede z noční a nemá kde zaparkovat. Je to tu problém,“ uvedla obyvatelka, která by uvítala i lepší zázemí pro děti. „Nové dětské hřiště a park by to chtělo,“ řekla mladá matka Marie Stehlíková.

„Park by byl nádherný, ale té budovy bude škoda,“ posteskl si František Karlík. Kulturní středisko patřilo k nejatraktivnějším v regionu. Podle Karlíka je současný skelet ideální brownfield například ke zřízení vysoké školy. I ta se tu plánovala, ale sešlo z ní z nedostatku peněz.

„Asi je lepší to zbourat. Pak bude alespoň svatý klid,“ uvedl Petr Šillík.

Pokud dojde k demolici, bude v tom zvláštní symbolika.

„Tady stál kdysi klášter,“ ukazuje na oplocený areál popularizátor Starého Mostu Pavel Fekete. Po zbourání kláštera vzniklo kino Vítězný únor se sochou revolucionáře. Období úpadku nastalo po „divoké privatizaci“ v 90. letech. Park by mohl přinést historické usmíření.