15.04 - Právě teď, v 15.04 hodin, začalo zasedání mosteckého zastupitelstva. Politici se scházejí naposledy v tomto roce. Rozhodnou například o rozpočtu města na rok 2008. To bude pro celý Most klíčové hlasování.

15.15 - V sále je 41 zastupitelů ze 45. Mostecký parlament je tedy usnášeníschopný. Jednání z balkonu pro veřejnost sleduje necelá desítka lidí. Průběh shromáždění řídí primátor Vlastimil Vozka (SMM).

15.19 - Opozice se vyjadřuje k zápisům ze schůzí městské rady. Jednání se opět natáčí na kameru. Záznam uvidí chodci na monitoru na magistrátu.

15.21 - Primátor zahajuje diskuzi občanů. Kdo se chce vyjádřit, musí mu být přes 18 let a musí bydlet v Mostě. K řečnické tribuně jde jeden senior. Žádá, aby město pomohlo části družstevníků v komunikaci s vedením SBD Krušnohor.

15.23 - V diskuzi občanů hovoří z tribuny František Konšel, předseda TJ Lokomotiva Most. „Světem, ale i Mostem prochází strašidlo obezity,“ říká. Předseda jednoty varuje před zvýšeným příjmem jídla a nedostatku pohybu.

15.30 - Šéf TJ Lokomotivy stále hovoří. Říká, že jednota má málo peněz na činnost. Limit pro řečníky je 7 minut. Primátor ho upozorňuje, že limit vypršel. Zástupce sportovců mluví dál, už hovoří osm minut. Sál ho stále poslouchá.

15.36 - Diskuze občanů skončila.

15.44 - V sále je stále 41 politiků. Jednání z míst pro veřejnost sleduje také poslanec Parlamentu ČR Petr Červenka (ČSSD) a bývalý zástupce tajemnice mosteckého magistrátu Bořek Valvoda. Právě teď přišel zastupitel Jiří Šulc (ODS). Na tabuli se objevuje číslo 42.

15.45 - Radní Ján Vagaši (KSČM) čte seznam městského majetku, zejména pozemků, které chce město prodat. Kupujícími jsou například společnost Murom, Alfa Term Most a soukromé osoby.

15.49 - Zastupitelstvo jedná o daru od Ústeckého kraje. Kraj chce městu dát historickou budovu krematoria na starém městském hřbitově. Podle radních je ale budova ve špatném technickém stavu a má nadregionální význam, takže by měla zůstat kraji. Opozice ODS a SNK s tím nesouhlasí, chce, aby krematorium patřilo městu.

15.52 - Kauza krematorium: „Připadá mi trapné se o tom dohadovat,“ tvrdí Vlastimil Balín (KSČM). Navrhuje odložení hlasování a záměr znovu projednat. Krematorium, o které se stará oblastní muzeum, je pietním místem, je také památníkem obětí 2. světové války. Podle Balína má být krematorium nadále důstojným místem.

15.55 - Kauza krematorium: Jiří Šulc (ODS) slovně napadá radní, kteří nechtějí krematorium pro město přijmout. „Jděte do háje,“ prohlašuje Šulc, který je hejtmanem Ústeckého kraje. Šulc prosazuje, aby se krematorium stalo majetkem města. Přiznává ale, že do budovy zatéká. „Zatéká tam už sto let,“ říká Šulc. Radní zachovávají klid. „O této záležitosti je třeba jednat. Je zbytečné, abychom takto po sobě házeli argumenty,“ namítá primátor Vlastimil Vozka (SMM).

16.02 - Kauza krematorium: Šulc namítá, že kraj se nechce krematoria zbavovat. Opět kritizuje radní, že dělají Mostu ostudu. Primátor Vozka už zvyšuje hlas. Kdyby město objekt přijalo, ročně by ho stál provoz, další peníze by stála sanace. „Musíme postupovat uvážlivě,“ říká primátor. Radní Jiří Zelenka (SMM) naznačuje jasným gestem ruky, aby Šulc už mlčel. Pro další, smírné jednání je opoziční Pavel Kouda (ČSSD). Zastupitelé nakonec celou záležitost odložili.

16.14 - Zastupitelstvo neschválilo dar 30 tisíc korun pro sdružení Easter Bunnies a dar 25 300 korun pro Dámský házenkářský klub Baník Most. Klub chtěl peníze na profesionálního trenéra, což město nepodporuje. První sdružení nedodržel termín k podání žádosti.

16.18 - V příštím roce se zastupitelé nemají scházet každý měsíc. Radním, kteří návrh prosazují, to vyčítá opoziční zastupitel Tomáš Hofmann (ODS). Současná vládnoucí koalice SMM-KSČM totiž v minulém volebním období, kdy byla opozicí, trvala na zasedání každý měsíc. Pavel Weiss (SNK) mostecké vládě také připomíná, že kdysi proti návrhu ODS-ČSSD-SNK protestovala a nyní prosazuje totéž. Omezit počty zasedání umožňuje zákon. Nové zastupitelstvo dosud zasedalo každý měsíc (kromě letních prázdnin).

16.20 - Kauza omezení termínů zastupitelstva: „Nikdo z radních nebyl proti,“ říká primátor. Podle Weisse je to omezení demokracie, citoval tak údajný dřívější výrok Vlastimila Vozky (SMM), když byl Vozka ještě v opozici. Vozka namítá, že demokracie nebude omezena. Weiss souhlasí, že rada má prosazení záměru právo.

16.23 - Kauza omezení termínů zastupitelstva: Většina zastupitelstva schválila omezený počet zasedání zastupitelstev.

16.26 - Začíná nejdůležitější hlasování – schvalování rozpočtu města na rok 2008. Z tribuny vysvětluje plány vládnoucí koalice ekonomický náměstek primátora Luboš Pitín (SMM). Politici se tváří soustředěně.

16.27 - Začala diskuze k rozpočtu. Karel Novotný (ČSSD) říká, že klub ČSSD rozpočet podpoří. Pavel Weiss (SNK) se ptá radních na podrobnosti. Ptá se, proč klesají příjmy města.

16.42 - Rozpočet 2008: Jaký rozpočet radní navrhují? Město Most počítá s příjmy 1,192 miliardy korun a výdaji 1,515 miliardy korun. Schodek je plánován ve výši zhruba 323 milionů korun a město ho uhradí z rezerv z minulých let.

16.43 - Rozpočet 2008: Dotýká se všech obyvatel Mostu. Podle návrhu například nepodraží poplatek za psy. Počítá ale s dražším parkováním. Radnice chce postavit nová parkoviště, školákům stále hradit MHD a opravit více komunikací. Desítky milionů korun mají jít například do vylepšení škol, průmyslové zóny Joseph.

16.44 - Rozpočet 2008: Zastupitelé ODS vedou s radními odbornou diskuzi o příjmové části rozpočtu. Hovoří se o možných dopadech nových státních reforem na hospodaření města, například o zvýšení DPH z pěti na devět procent. Pro osvěžení se za chvíli budeme věnovat oblečení zastupitelů.

16.49 - Móda: Jaké oblečení dnes zvolili zastupitelé a zastupitelky? Většina zastupitelů přišla v tmavých obleku klasického střihu. Někteří, například Arnošt Ševčík (SMM), má decentní oblek světlé barvy s nádechem zelené. Kvůli teplu ve vydýchaném sále sundali saka Tomáš Kubal (ODS) a Adolf Sigmund (ČSSD). Oba mají světle zelené košile s kravatou. Ženy-političky vsadily na vkusné, nevyzývavé halenky a černé kalhoty z měkkých materiálů.

16.50 - Rozpočet 2008: Byl schválen bez větších problémů a průtahů. Začala přestávka. V závěru mají zastupitelé v plánu připít si sektem.

17.17 - Přestávka skončila, jednání pokračuje. Politici schválili záměr, aby se krajský Dům dětí a mládeže v Mostě sloučil s městským Centrem volného času v Mostě. Obě organizace se mají sloučit k 1. září 2009, město Most má nejprve převzít DDM, které zatím patří Ústeckému kraji. Harmonogram převzetí se musí zpracovat do konce června 2008, za úkol to dostal odbor školství, kultury a sportu mosteckého magistrátu.

17.29 - Na Ovčíně se má pokračovat ve výstavbě rodinných domů. Navrhuje to mostecká vláda, novinku předkládá v rámci hlasování o pořízení sedmé změny územního plánu. Dotčený pozemek je z větší části využívaný jako softbalové hřiště. Jedná se o lokalitu o rozloze dva hektary. Stavět se má i v dolní části bývalé umělé sjezdovky.

17.37 - Zastupitelé schválili pořízení sedmé změny územního plánu. Podle ní by se měla stavět také základna pro služební psy městské policie v Rudolicích. Sporným bodem byla výstavba rodinných domů na kraji areálu nemocnice poblíž přistávací plochy pro vrtulník. Návrh Ústeckého kraje, který chtěl podpořit výstavbu domů, většina zastupitelů nedoporučila.

17.42 - Karel Novotný (ČSSD) se ptá radních, co budou dělat s opuštěným kinem Zahražany. Novotný navrhuje prodat objekt v dobrovolné dražbě. „Radu tento stav trápí, v tuto chvíli ale registrujeme dalšího zájemce o tuto stavbu, jednáme o podmínkách prodeje a budeme o tom informovat,“ reagoval primátor.

17.47 - Tomáš Hofmann (ODS) upozorňuje, že auta firem stavících obchodní a bytové centrum na 1. náměstí, blokují provoz na okolních parkovištích. To omezuje i návštěvníky divadla, tvrdí Hofmann. „Je to už neúnosné, jak se bezohledně roztahují,“ kritizoval Hofmann stavebníky. Radní ujišťují, že na situaci dohlédne městská policie. Šéf strážníků Bronislav Schwarz, který sedí v sále, souhlasně přikyvuje. Hofmann s nadsázkou nabádá, aby byli pokutováni rozpínaví stavebníci, ne herci divadla.

17.50 - Alena Dernerová (SNK) tvrdě kritizuje podobu obchodního a bytového komplexu v centru Mostu. „Je to hrůzoidní,“ prohlašuje Dernerová. Podle ní se projekt odchýlil od původního záměru.

17.52 - Alena Dernerová (SNK) připomíná, že nemocnice získala digitální ultrazvuk. „Hurá, děkujeme!“ zvolala a poděkovala velkým a drobným dárcům.

17.59 - Jiří Šulc (ODS) kritizuje, že zastupitelstvo zablokovalo výstavbu rodinných domků v areálu nemocnice, kritizuje také zdražování jízdenek. Primátor Vlastimil Vozka (SMM) upozornil, že dopravní podnik byl léta ve ztrátě. Změny tarifů mají zlepšit hospodaření podniku a kvalitu MHD.

18.05 - Zastupitelstvo končí. Primátor poděkoval politikům za práci v orgánech města a úředníkům magistrátu za spolupráci. Na závěr jednání si zastupitelé připili sektem.