V Obrnicích mají uzavřenou smlouvu s mosteckým magistrátem, pod který spadá útulek v Rudolicích. „Na zavolání přijedou strážníci, kteří psa odchytí a odvezou do rudolického útulku, s kterým máme smlouvu. Poté obec musí zaplatit 55 korun za den pobytu nalezeného psa., za odchyt nic neplatíme,“ řekl starosta Obrnic Stanislav Zaspal. „Ze začátku našeho působení jsme zaplatili deset tisíc ročně, nyní se už částka vyšplhala přibližně na 40 až 50 tisíc korun,“ dodal starosta. V Obrnicích se podle starosty najdou tak tři až čtyři psi měsíčně. S rudolickým útulkem mají smlouvu také Patokryje.

Podle provozovatele mosteckého útulku Antonína Šlégra by měla mít každá obec uzavřenou smlouvu s městem nebo s útulkem. Obce totiž neprovozují útulky pro opuštěná zvířata a ani nedisponují potřebnými technickými prostředky a proškoleným personálem.

Za odchycení psa tři sta korun navíc

Se spádovými obcemi schválili smlouvu na zajištění odchytů psů i litvínovští radní. Za odchyt psa obec zaplatí tři sta korun a za jeden den jeho pobytu v útulku 100 korun. „Ke stávajícím obcím se také přidaly Český Jiřetín, opětovně Klíny a město Hora Svaté Kateřiny,“ řekl vedoucí útulku Štefan Horský, podle kterého by měl být každý pes řádně očipován.

Obce z jihu Mostecka spolupracují se soukromým útulkem v Jimlíně na Lounsku. Například Bečov, Polerady a Havraň tam za jeden den pobytu opuštěného zvířete zaplatí nejméně. V Jimlíně totiž vybírají padesát korun na den po dobu dvou měsíců.

V útulku v Rudolicích se níní nachází 46 psů. Ročně je sem dovezeno 460 až 480 psů, 270 koček a 60 ptáků. Do útulku pro opuštěná zvířata v Litvínově je za rok umístěno přes 300 psů. V současné době tam čeká na svého „nového pána“ 37 psů. Kapacita útulku je 28 míst. Litvínovský psí útulek disponuje nově kotcem pro zvířata, která vyžadují zvláštní péči. Jedná se o dřevěný uzavřený kotec s omyvatelným povrchem a možností vytápění. Kotec je určen i pro zvířata po operačních zákrocích. Během zimy ho lze využívat i pro malá štěňata, která by v mrazech nepřežila.