Most/ Policisté vkuklách a se psy obklíčili ve středu dopoledne staveniště nového obchodního centra v Mostě. Rozsáhlá razie, na které se podílela cizinecké policie společně súřadem práce, byla zaměřena na nelegální zaměstnávání cizinců a klientů úřadu práce. Celkem prošlo kontrolou asi 150 osob.

Razie začala vpůl deváté ráno. Někteří z dělníků byli příchodem policistů a kontrolorů nepříjemně překvapeni. Na adresu kontrolorů a mužů vuniformách padaly vulgární nadávky.

Skupinka asi dvanácti mužů se pokusila rozbít plechový plot a ze staveniště utéct. „Prchající jsme viděli pomocí městských monitorovacích kamer a okamžitě je zadrželi,“ sdělil Bronislav Schwarz, velitel mostecké městské policie, která se na akci též podílela.

„Zkontrolovali jsme 130 osob, u nichž jsme se zaměřili na nelegální zaměstnávání a dodržování zákona o zaměstnanosti. Mezi dělníky jsme objevili několik lidí, kteří jsou vnaší evidenci a nenahlásili, že pracují,“ sdělila Veronika Kubalová, zástupkyně ředitele mosteckého úřadu práce. Konkrétní výsledky akce budou kdispozici na začátku příštího týdne. Dělníky, kteří na stavbě pracovali nelegálně, čeká vyřazení zevidence úřadu práce. Zaměstnavatelům hrozí pokuta.

Dalších více jak třicet lidí prošlo rukama cizinecké policie. „Zaměřili jsme se na legálnost pobytu cizinců na území České republiky, zda mají platná víza, doklady a podobně,“ uvedla tisková mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie Eva Jaklová. Policisté konkrétně zkontrolovali 14 Ukrajinců, 7 občanů bulharské národnosti , 4 Slováky a 2 Makedonce. „Všichni byli na našem území legálně. Šest Ukrajinců nemělo zdravotní pojištění, za což jim byly uloženy pokuty ve výši 1100 korun,“ informovala dále Jaklová.

Mostecký úřad práce kontroloval společně spolicií staveniště obchodního centra v krátké době už podruhé. Vříjnu loňského roku zde kontroloři objevili několik ilegálních pracovníků, kteří pobírali podporu v nezaměstnanosti.

Zakázku na výstavbu komerčně-obchodního centra v Mostě získala společnost Metrostav. Práce zahájila loni v březnu. Na stavbě působí jako subdodavatelé mnoho dalších firem, které zaměstnávají stovky lidí.