Mostecké zastupitelstvo schválilo protihlukovou vyhlášku, která má od jara chránit obyvatele městské části Souš, kde jsou i autodrom a rekreační areál Matylda. Zákaz jakýchkoliv hlučných činností platí o státních svátcích po celý den, o nedělích po 12. hodině a v ostatních dnech po 18. hodině. Za porušení hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Regulace se netýká silniční dopravy a úpravy zeleně.

Protihluková vyhláška se týká této oblasti, městská část Souš u autodromu v Mostě.Zdroj: Město Most

Vyhlášku od loňska prosazoval místní spolek Zdraví pro Most. „Uvítali jsme, že vyhláška, jejíž vznik iniciovali občané postižení hlukem z autodromu, byla zastupitelstvem schválena. Věříme, že bude dostatečným nástrojem města a státní správy k tomu, aby se situace obyvatel Souše a přilehlých částí města vrátila k normálu," sdělil za spolek Martin Martinovský.

Psali jsme: Úderem poledne má být klid, Most chce zakázat hlučné činnosti

Společnost Autodrom Most upozornila, že pořádání prestižních závodů vyjde na miliony korun a další desítky milionů si vyžádají protihluková opatření. Vyhláška ale počítá s výrazným omezením provozu, včetně absence nedělního programu. „Nastane-li tato situace, přijde autodrom o výnosy, z nichž výše zmíněné aktivity financoval a měl financovat," uvedl mluvčí autodromu Jan Foukal. Text vyhlášky analyzují oslovení odborníci na právo, zdraví a hygienu. Po jejich stanovisku se rozhodne, co dál. Cílem je okruh zachovat.

Vyhláška v dané době zakazuje používání hlučných strojů, přístrojů a zařízení a veškeré další činnosti, které vytvářejí souvisle po dobu přes 5 minut hluk, vibrace či dunění. Nařízení není příliš konkrétní záměrně. Nezmiňuje ani autodrom, protože regulace nemůže být diskriminační, ale má postihnout co nejvíce rušivých činností.

Výjimkami se budou zabývat radní

Primátor Jan Paparega očekává, že radnice obdrží žádosti o výjimky. Vyhláška je umožňuje. "Výjimky bude projednávat rada," řekl primátor. Rada bude podle něj pečlivě vybírat, co povolí a co ne.

Vyhlášku podpořila i opozice. Jan Schiller (ANO) a Luboš Pitín (SMM) doporučili, aby se omezení rozšířilo i do dalších částí města. O výběru lokalit a případném doplnění vyhlášky se má ještě diskutovat.

Obtěžování a důkazy

Porušení vyhlášky budou řešit městská policie a magistrát. Důkaz o překročení limitů hluku nebude k zahájení přestupkového řízení nutný, podstatné bude obtěžování hlukem podle vyhlášky. Radnice přesto plánuje v režimu přímého zadání nákup hlukoměru pro kontrolní měření.

„Vyhláška je nutná. Je to nástroj, jak regulovat hluk," uvedla senátorka a zastupitelka Alena Dernerová. Po volbách do sněmovny, kdy se vytvoří nová česká vláda, chce Dernerová iniciovat změnu legislativy, aby lidi před hlukem více ochránila.

Čtěte také: Na autodromu začne 11. března testování rallyových týmů