Testovat se bude v obřadní síni v přízemí radnice. Odběry a analýzy zajistí odborný tým soukromé společnosti, která testuje veřejnost u mosteckého zimního stadionu. Preventivní opatření má pomoci ochránit městskou úřední správu, která musí zajistit veřejné služby.

Na objednané testování zaměstnanců upozornil primátor Jan Paparega (ProMost) na čtvrtečním zasedání zastupitelstva. „Zjistíme tak, kdo je negativní či pozitivní a budeme tak schopni na to okamžitě reagovat,“ řekl primátor. „Všichni cítíme tu odpovědnost a snažíme se minimalizovat rizika nákazy,“ dodal primátor. Samospráva města se obává nových mutací koronaviru. Radnice má přes 300 zaměstnanců. Podle tajemníka se očekává, že většina z nich testy využije.

Radnice musela ve čtvrtek 25. února uzavřít oddělení registrace vozidel na odboru správních činností. Opatření platí do 5. března. Důvodem uzavření jsou povinné karantény pracovníků. „Prosíme již objednané klienty, aby se prostřednictvím rezervačního systému přeobjednali na jiný pozdější termín. Za komplikace se omlouváme a o znovuobnovení provozu na registru vozidel budeme informovat,“ sdělil tajemník.

Magistrát už dříve zajistil plexiskla pro kontaktní oddělení, ochranné pomůcky a dezinfekci, upravil pracovní režim a obsazenost kanceláří, kde kolektivy rozdělil.

„Situace je vážná. Lidé, kteří tu pracují, mají také své rodiny a jsou ohroženi,“ připomněl opoziční zastupitel Martin Domín (SMM). Berenika Peštová (ANO) doporučila opatření ještě více zpřísnit a opět omezit provoz radnice na polovinu, aby úřad kvůli dalším možným karanténám nezkolaboval. „Zaměstnanci postupně odpadávají na covid,“ řekla zastupitelka.

Podle vedení radnice omezit provoz zatím není možné. Úřad města má nyní podle aktuálního nařízení vlády otevřeno pro veřejnost ve standardním režimu čtyři dny v týdnu a zaměstnanci musejí být na pracovištích. Návštěvy ale musejí v budově nosit od 25. února respirátor či dvě chirurgické roušky na sobě. Na úřad se lze objednat přes rezervační systém.

Část zaměstnanců úřadu byla donedávna doma kvůli překážce na straně zaměstnavatele a na pracovištích se střídali po několika dnech. Primátor by uvítal, kdyby vláda činnost městských úřadů omezila jako v minulých nouzových stavech a omezila tím šíření koronaviru.

Radnice v Litvínově řeší jiný problém. V Litvínově není žádné testovací místo pro veřejnost. Vedení města vyjednává o zřízení venkovního a vnitřního testovacího místa s několika poskytovateli. „V současnosti probíhá výběr místa pro venkovní testování a aktuálně je pravděpodobné zřízení i vnitřního testovacího místa zajišťovaného Krajskou zdravotní, a to v prostorách Krušnohorské polikliniky v Litvínově,“ informovala na svém webu litvínovská radnice.

Testovat lidi v Litvínově navrhla minulý týden zastupitelka Helena Zemánková Týřová (ODS). Doporučila zřídit místo na hromadné antigenní testy a případně i na odběr vzorků pro PCR testování. „Nejbližší testovací místa jsou až v Mostě a je dost komplikované navštěvovat je a registrovat se tam. Je to také poměrně velká ztráta času. Naši občané by této služby určitě využili víc, kdyby nikam nemuseli dojíždět,“ vysvětlila zastupitelka.