Tu školu už nelze zachránit. Její uzavření včera odpoledne schválilo v klidu mostecké zastupitelstvo.

Sídlištní 16. ZŠ rozdá poslední vysvědčení v červnu 2012. Dva měsíce poté přestane existovat. Důvody jsou podle politiků ekonomické: město musí šetřit i ve školství, kterému ubývá žáků.

O zrušení velké školy, kam chodí jen necelé tři stovky dětí, rozhodl městský parlament na základě srovnávací analýzy všech škol. Hodnotila hlavně náklady na žáka a naplněnost škol. „Vše jsme odpovědně posoudili,“ řekl primátor Vlastimil Vozka.

Rodiče na zasedání nepřišli. Včera ráno nikdo ve škole nevěřil, že se stane zázrak a zastupitelstvo zánik neschválí.

„Nechci být sprostej, takže vám řeknu jenom: jsem naštvanej,“ svěřil se před školou čtrnáctiletý Petr, žák 16. ZŠ. „Asi budu chodit na osmou. V devátý třídě je taková změna docela problém,“ dodal stejně starý David. „Budeme si muset hledat nové kamarády a zvykat si na nový učitele. Bude to horší,“ uvedl 14letý Norbert. Podle něj některé děti změnu nezvládnou a zhorší se jim prospěch. Kvůli přijímačkám na střední školy to prý není dobrá zpráva.
Ředitelka Ivana Šabková se snaží tlumit negativní emoce. „Musíme se soustředit na výuku. Školní rok musí proběhnout jako každý jiný,“ řekla Deníku. Za týden bude ve škole diskuze rodičů se zástupci radnice. Ta vytvoří zvláštní komisi, která má řešit otázky, co bude dál s dětmi, zaměstnanci i budovou.