Desetiletý Justin v centru Litvínova poklekl u hlavního vánočního stromu a poprosil Ježíška o herní konzoli. Rituál se odehrál, když šel s rodinou domů z nákupu. Bylo to ve čtvrtek 26. listopadu krátce před jednáním městského zastupitelstva, které rozhodovalo o rozvoji Litvínova v příštím roce. Kdyby mohl chlapec požádat o něco politiky, co by to bylo? „Aby byl v Litvínově park s hřištěm a nějakou zábavou,“ řekl Deníku.

Justinovi nestačí, že město vylepšuje park u Pilařského rybníka. Jako dítě chce mít větší nabídku venkovního vyžití. Na další zlepšování města si ale musí ještě nějaký čas počkat. V den, kdy se na náměstí "modlil", zastupitelstvo schválilo akční plán rozvoje města Litvínova pro rok 2021, který obsahuje dlouho připravované investice. Mezi největší patří výstavba plavecké haly na letním koupališti u Koldomu a nový most přes ulici Mezibořská. Hlavně plavecká hala bude rekordním výdajem - má stát zhruba čtvrt miliardy korun. „Na příštím zasedání zastupitelstva by měl být návrh na vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele,“ sdělila starostka Kamila Bláhová (ANO).

Krátkodobý akční plán vychází z dlouhodobého strategického rozvoje města Litvínova i z podnětů veřejnosti. Ta ale občas navrhne něco nového, s čím radniční plánování nepočítá. Mnohem atraktivnější park, než chce malý Justin, prosazuje patriot Jiří Mareš, který inicioval petici za proměnu lesoparku Nové Záluží. Se stovkou petentů by tam uvítal zoopark, příměstský tábor pro děti, občerstvení či zázemí pro vodní sport. „Žiju tu několik desítek let a jsem znepokojen stavem ovzduší a života na Mostecku,“ řekl v diskuzi občanů na zastupitelstvu. Lidé z Litvínova podle něj nemají kam chodit a zelené Nové Záluží je má více motivovat k procházkám v rámci města. Většina zastupitelů ale rozhodla, že petici se nevyhovuje, protože obsahuje nereálné požadavky. Pomíjí například, že oblast slouží také jako ochrana před povodněmi.

Opozice přesto ocenila snahu petentů, že se zajímá o město a jeho budoucnost. „Jakákoliv iniciativa občanů je důležitá a pro nás zastupitele je i určitým sociálním zrcadlem,“ uvedl zastupitel Daniel Urik (Litvínov DO TOHO!). Podle něj by některé nápady v petici neměly skončit v koši a mohly by se stát součástí diskuze o dalších úpravách Nového Záluží, které se má kultivovat.

„Chtělo by to nějaký pořádný park, kam bychom mohli chodit,“ řekla u vánočního stromu 32letá Monika, Justinova maminka. Ta patří zároveň k lidem, kteří vítají plán postavit městskou plaveckou halu u Koldomu. „To je podle mě dobrá věc,“ sdělila.

Klíčové pro další rok v Litvínově bude hlasování o návrhu rozpočtu města. Zastupitelstvo ho má schválit na dalším zasedání, které proběhne ve čtvrtek 10. prosince. Od 24. listopadu je závěrečná podoba návrhu zveřejněna na úřední desce městského úřadu. Radnice hodlá v příštím roce investovat do zvelebování svého majetku, zejména do nových staveb a různých rekonstrukcí, přes 300 milionů korun, z toho část chce pokrýt dotacemi.

Minulý měsíc zastupitelé v Litvínově kvůli koronaviru nezasedali. Ve čtvrtek 26. listopadu byli v jednacím sále opět povinné rozestupy, dezinfekce a roušky. Část úředníků a veřejnost musela sedět v předsálí. Mostecké zastupitelstvo listopadové zasedání zrušilo a sejde se v úterý 15. prosince, kdy by mělo schválit mimo jiné rozpočet města Mostu.