Litvínovské opozici se nelíbí nově zavedené vyhlašování zakázek malého rozsahu. Podle starosty i klubu KSČM jde koalici především o to, zajistit lepší přístup k zakázkách úzkému okruhu podnikatelů. Koalice se brání, nový systém má prý dát všem rovné podmínky.

Rada města se rozhodla vrátit se k původnímu systému vyhlašování veřejných zakázek malého rozsahu na webových stránkách tak, jak tomu bylo po volbách. Radní k tomuto rozhodnutí vedlo zhodnocení celoročního centrálního systému zakázek PPE. Podle členů litvínovské rady města měl systém nevýhod, opozice je však jiného názoru.

„Systém měl několikrát výpadek. Uživatelé s pomalejšími internety neměli šanci se přihlásit. Často se stávalo, že takto zakoupený výrobek byl dražší, než v internetovém obchodu,“ snažil se opozici vysvětlit důvod rozhodnutí rady druhý místostarosta města Pavel Stehlík (ODS)

Opozice si ale stále stojí za svým. „Rada zúžila prostor pro informovanost obyvatel. Okleštila kontrolní orgány zastupitelstva a zneprůhlednila systém zadávání zakázek malého rozsahu. Vrátili jsme se o osm let dozadu,“ prohlásila Erika Sedláčková z politické strany KSČM. Podobné nařčení ovšem rada města odmítá. Podle nich prý zůstane transparentnost zadávání zakázek malého rozsahu zachována.

S většinou radních nesouhlasí mimo opozice i sám starosta města Milan Šťovíček. „V době, kdy se naše republika bojuje s korupcí vidím zrušení tohoto systému jako velký problém. Může se do něj přihlásit každý a nikomu se nenadržuje. Byli jsme jedni z prvních měst, kteří s tím začali. To, že rada zvolila původní systém svědčí o nekoncepčnosti a živelnosti,“ prohlásil starosta Milan Šťovíček (ODS). Starosta také kroutí hlavou nad tím, že byl systém v současné době zrušen a nebyl ničím nahrazen, co by bylo adekvátní náhradou. „Nechci být u rozdělování zakázek zastupitelům či ztrátovým firmám. Zastupitelé i členové rady znají můj názor na jmenování ředitelů či jednatelů společností. Jsem pro klasické výběroví řízení, ne,pro vybírání podle stranického klíče,“ řekl starosta.

Systém zveřejňování na webových stránkách města se podle radních už jednou osvědčil a přístupný je prakticky každému bez omezení. „Použitý systém PPE byl zaveden jen na rok na zkoušku. Po roce jsme ho měli hodnotit. Pokud jsme měli vyhodnocovat jen kladným směrem, mohli jsme rovnou uzavřít smlouvu na dobu neurčitou,“ ospravedlňoval názor rady Pavel Stehlík.