VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sešli se zastupitelé. Kritizovali úpravy Moskevské i prodej Bati

Most - Poprvé po prázdninách se sešli ve čtvrtek odpoledne mostečtí zastupitelé. Deník je sledoval celou dobu a přinesl on-line přenos. O čem jednali? Kdo perlil? Co jim k tomu hrálo za muziku?

2.9.2010 1
SDÍLEJ:

Zářijové jednání mosteckých zastupitelů. Krátce před začátkem.Foto: DENÍK/Oldřich Hájek

17.04 - Zastupitelé už nemají co řešit. Primátor ukončuje jednání. Politici se rozcházejí. Ještě zítra si mohou vyzvednout lístky na koncert Janka Ledeckého, kterým jim zazpívá k ukončení volebního období. Koncert dostanou politici a jejich rodiny jako dárek za vykonanou práci pro město v letech 2006 až 2010.

16.48 - Novotný z ČSSD cituje ze dvou dopisů, které obdržel od sdružení vlastníků domů. Ti si například stěžují na dopravu v ulici Mikoláše Alše, kde lidé navrhují zpomalovací pruhy pro auta. Ve stejné lokalitě obyvatelé chtějí i vyhlášení venkovního zákazu pití alkoholu. V tzv. protialkoholové vyhlášce ulice není zastoupena. Novotný také sděluje další náměty od občanů. Ti podle něj doporučují změnu pravidel pro přijímání dětí do školek, aby se usnadnil život rodinám s dětmi. A Novotný pokračuje. Podle něj se v Mostě otevře první baby box pro v nouzi odložené novorozence. "Je to lepší, než aby se děti dávali do popelnic," řekl. "Je to o nás bez nás," diví se dětská lékařka Alena Dernerová. Doporučuje, aby se projekt baby boxu konzultoval s primářem dětského oddělení nemocnice. Dernerová také oponuje, že rodiče by si měli vybírat školku podle spádové oblasti.

16.45 - Syrový říká, že technické služby zimní údržbu na zúžené silnici v Moskevské zvládnou.

16.43 - Kouda nahlas spekuluje, že hlavní důvod úprav Moskevské nebyla ochrana chodců, ale vybudování dalších parkovacích míst na okraji silnice, aby vládnoucí Sdružení Mostečané Mostu splnilo svůj volební slib stavět nová parkovací místa.

16.36 - Pavel Kouda z ČSSD kritizuje úpravy ulice Moskevská. "Je to šlendrián," prohlašuje. Na silnici nechala radnice umístít improvizované plastové ostrůvky naplněné kameny. Chrání sice chodce, ale vadí řadě řidičů. Jeníčková namítá, že radnice diskutovala úpravy s policií a dalšími institucemi. Náměstkyně připouští, že úprava vyvolala u části řidičů nevoli. Za hlavní ale považuje fakt, že auta už nejezdí tak rychle a chodci jsou ve větším bezpečí. "Provoz se zpomalil," uvedla.

16.28 - Bártl protestuje proti prodeji obytného domu "Baťa". Nelíbí se mu, že se o takové důležité věci hlasuje měsíc před volbami. Objekt má koupit od města městská společnost Mostecká bytová za 40,1 milionů korun. Bártl si myslí, že vedení radnice chce narychlo plnit městskou kasu. Jeníčková odmítá, že město řeší prodejem nějaké finanční problémy. Transakci označila za standardní a dlouho připravovanou. Pitín upozorňuje, že město hospodaří dobře podle rozpočtového plánu.

16.23 - Vladimír Bártl z ODS, bývalý primátor, nechce, aby se měnily stanovy akciové společnosti Technické služby města Mostu. "Není to nutné vzhledem blížícím se volbám," řekl. Podle něj je lepší nechat jakoukoliv změnu na nové zastupitelstvo. Ředitel firmy, radní Jan Syrový, vysvětluje, že se jedná jen o sladění činnosti služeb s obchodním rejstříkem.

16.18 - Zastupitelé jednohlasně schválili vyhlášku o zpoplatnění videoloterijních terminálů a elektromechanických rulet. Jejich provozovatelé musejí platit maximum. Více se dočtete zde.

16.14 - Začíná blok ekonomického náměstka primátora Luboše Pitína. Bez námitek politici schvalují rozpočtová opatření a další finanční záležitosti města.

16.13 - Město uvolní z rozpočtu 34 800 korun na elektronický monitoring malých vodních toků. Pomůže tak ostatním obcím, které trpí povodněmi. Most také bude přispívat částkou 150 tisíc korun ročně na provoz celého projektu, který je akcí Severočeského sdružení obcí (SESO).

16.06 - Zastupitelstvo neschválilo většinou hlasů třímilionovou dotaci pro FK BANÍK Most. Klub žádal dotaci na úhradu nákladů za elektřinu, vodu, teplo a dopravu.

16.00 - Pokračuje blok určený různým komisím a výborům. Hlasuje se například o darech, půjčkách a prominutí pokut různým organizacím. Vše probíhá hladce až na malé připomínky ČSSD.

15.46 - Učitel 14. ZŠ Petr Bažant navrhuje v diskuzi občanů, aby město více dotovalo celoroční sportovní soutěž žáků základních škol. Podnětem se radní musí zabývat. Navrhovateli odpoví později. Nikdo jiný se už do diskuze občanů nehlásí.

15.41 - Před chvílí přišla zastupitelka Alena Dernerová, kandidátka Severočechů.cz na senátorku. Vytížená dětská neuroložka se z pozdního příchodu předem omluvila. Stejně učinili zastupitelé Zelenka, Čapková, Vagaši, Balín a Maronyák, kteří na zasedání nepřijdou.

15.40 - Začala diskuze občanů. Jiří Bureš, člen petičního výboru bývalých nájemníků Mostecké bytové, předal primátorovi petici proti finančnímu znevýhodnění nájemníků během privatizační vlny v letech 2005 až 2008. Petici podepsalo 2 038 lidí, bývalí nájemníci městské společnosti Mostecká bytová a jejich sympatizanti. Nespokojené rodiny z deseti domů žádají radnici o finanční vyrovnání (dohromady je to zhruba 35 milionů korun), protože koupili byty za dvakrát vyšší cenu, než je teď během dokončované privatizace. Radnice, která hýbala s cenami, bude o petici jednat v dalších měsících.

15.38 - Jeníčková doporučuje, aby se raději vše probralo znovu s obyvateli, kterým radním už slíbili demolici. Hofmann říká, že do dražby lze určit podmínky pro případného investora, aby se stavba nevymkla kontrola. Diskuzi o Zahražanech ukončuje primátor, který nechává o návrhu ODS hlasovat. Návrh ODS nebyl přijat, vetšina politiků byla proti. Zahražany nechá město zbourat do června 2011, likvidaci zajistí technické služby za 11,5 milionů korun. Město chtelo prodat objekt za 8 milionů.

15.38 - Proti poslednímu pokusu zachránit Zahražany v dražbě je náměstkyně primátora Hana Jeníčková (SMM). Upozorňuje, že demolici si přejí místní obyvatelé, kterým ruina vadí. "Možná to někdo koupí, ale i pak to může zůstat opuštěné deset let," zastává se Jeníčkové Jan Syrový (SMM).

15.30 - Zastupitel ODS Václav Hofmann, který kandiduje na senátora, doporučuje, aby město nebouralo bývalé kino Zahražany. Klub ODS jeho ústy prosazuje, aby se město pokusilo objekt znovu nabídnout investorům k přestavbě. Podle Hofmanna existují lidé, kteří by objekt rekonstruovali. "Obracejí se nás," řekl Hofmann. Navrhuje třeba holandskou dražbu. ODS argumentuje tím, že by město ušetřilo miliony korun za demolici a do rozpočtu získalo peníze za prodej. Radní vzali podnět ODS na vědomí. Radní tvrdí, že neznají nikoho, kdo by objekt koupil a zvelebil. Všechna dosavadní jednání s investory selhala. ODS trvá na svém. Navrhuje, aby se radní zavázali k tomu, že nabídnou Zahražany v holandské dražbě.

15.23 - Novotný, který je kandidátem ČSSD na primátora, je dnes opět aktivní. Zpochybňuje výběrové řízení na úklid Chánova a žádá o prověření informací, které má k dispozici. Chce také vědět, jak vypadá privatizace domů Mostecké bytové. Ředitel společnosti Jaroslav Kudrlička řekl, že už bylo prodáno 47 domů z 56. Městská firma utržila za domu již čtvrt miliardu korun.

15.15 - Novotný chce dále od radních informace o úvěru na 280 milionů korun. Město má potvrzené dotace od EU, ale projekty musí předfinancovat, zní odpověď. "Proto jsme vyhlásili výběrové řízení na poskytnutí překlenovacího úvěru," řekl ekonomický náměstek primátora Luboš Pitín. Dotace přicházejí i s půlročním zpožděním. Aby akce mohli začít, musí na ně město sehnat peníze. Proto úvěr, vysvětlili radní.

15.10 - Karel Novotný z ČSSD chválí radní za zrušení slevy nájemného v Chánově. "Nebudu to dále komentovat," řekl Novotný, který slevu schválenou radními dlouhodobě kritizoval.

15.03 - Primátor Vlastimil Vozka zahájil zasedání. Přišla většina zastupitelů, takže vše, co dnes schválí, bude platné.

14.50 - "Neposlušné tenisky já mááám," zpívá z reproduktoru Lucie Bílá. Ozvučený sál se začíná pomalu naplňovat. Vzorní jsou dnes zastupitelé vládnoucího Sdružení Mostečané Mostu. Blanka Nešporová a Roman Antoš přišli už před půl třetí. Teď zpívá Michal David" "Nonstop, já křičím nonstop…!"

14.35 - Do zahájení zasedání zbývá 25 minut.

2.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloslava Kučerová s novým kalendářem, který ve tmě vytváří světelné efekty.

Nový kalendář komořanské teplárny ve tmě svítí

Město Most.

Dusno v komunální politice: Začíná boj o budoucí vládu nad Mostem

Litvínovští plavci mají třicet titulů krajského přeborníka

Bílina, Litvínov - Během listopadu se konaly krajské přebory mladšího žactva v Litoměřicích a staršího žactva a dorostu v Bílině. Litvínovští plavci získali neuvěřitelných 30 titulů krajského přeborníka, k tomu dalších 12 stříbrných a 13 bronzových medailí.

Lidé přispívají na teplické prvňáčky. Vybrali už statisíce

Teplice, ČR - Nenávistné výhrůžky na adresu prvňáčků z teplických Prosetic nechaly v klidu většinu českých politiků. Z oficiálních míst proti komentářům pod fotkou z Teplického deníku zaznělo jen pár osamělých hlasů.

Unipetrol investuje přes miliardu do nového energobloku

Litvínov - Nová kotelna vyhoví přísným emisním limitům, s kterými se počítá od roku 2020.

Linky RegioJetu se zase vracejí na autobusové nádraží Florenc

Most, Praha - Dopravce reagoval na nespokojenost cestujících se změnou cílové stanice. Přichystal i drobné změny v jízdním řádu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT