Až vám po silvestrovském mlsání spadne v sobotu plomba a zub hrozně zabolí, můžete jet do Záluží na zubní pohotovost. Bude otevřena o víkendech a svátcích. Most dá na to čtvrt milionu korun i v období finanční krize.

Stomatologická pomoc je jedna z mnoha položek miliardového městského rozpočtu na rok 2010. Hladce ho prosadila vládnoucí koalice Sdružení Mostečané Mostu (SMM) – KSČM. Opoziční ODS a ČSSD nic nezměnily. Není divu, že ekonomický náměstek primátora Luboš Pitín (SMM) vypadal po verdiktu spokojeně. V době, kdy radnici chybí kvůli menšímu výběru daní přes 120 milionů korun, politici odložili nesvár.


Vzácná shoda


„Jsem rád, že jste přistoupili k městskému rozpočtu lépe než náš parlament, který státní schodek ještě více prohloubil,“ děkoval všem zastupitelům, i opozici, Pitín.

Město očekává, že v příštím roce vydělá 1,1 miliardy korun a utratí 1,38 miliardy. Plánovaný schodek bude 273 milionů korun.


Čím radnice díru zalepí?


Penězi ze svého rezervního fondu. Moc v něm už ale nezbude. Jen pár desítek milionů. Naštěstí daňové příjmy za pár měsíců porostou.
Teď však zastupitelé pod tlakem krize raději omezili část výdajů. Desítky investičních akcí se ocitly na druhé koleji. Priorit je mnohem méně.
„Na čistotě města a městské hromadné dopravě ale rozhodně šetřit nebudeme,“ vzkázal Mostečanům primátor Vlastimil Vozka.

Ani stavbaři o zakázky nepřijdou. Nové stavební investice budou za šedesát milionů korun, z toho parkoviště za 12,4 milionu. Z letošního do příštího roku navíc přecházejí investiční akce za 107 milionů. Rekonstrukce sportovní haly za čtvrt miliardy korun v rozpočtu není. Město ji zaplatí z úvěru.

„I v tomto rozpočtu platí, že pravice hospodaří, levice utrácí,“ prohlásil Vladimír Bártl (ODS). Upozornil, že v lednu 2007 bylo ve fondu rezerv 600 milionů korun, v lednu 2009 již 555 milionů, v lednu 2010 bude jen 322 milionů a v lednu 2011 zůstane zřejmě jen 48 milionů.
„Stálo by za to, aby v novém volebním období mohla pravice opět působit,“ rýpnul si.

Pitín kritiku odmítá. Ještě za vlády ODS zastupitelé rozhodli, že zisk z prodeje akcií uložený ve fondu půjde postupně na investice.
„To přesně plníme,“ řekl Pitín. „Pokud chceme, aby se město rozvíjelo a udržovalo, tak nám nezbývá než do fondu sáhnout,“ dodal.


Video, děti a kostel


„Rozpočet je napnutý ve všech městech,“ připustil Karel Novotný z ČSSD. Té se pouze nelíbilo, že radnice dá o 1,5 milionu korun více na propagaci města. Vozka dělání videoklipů a posílení internetové komunikace uhájil.

Bártl neuspěl s návrhem postavit v Čepirohách dětské hřiště za 2 miliony korun, aby se podpořily snahy osadního výboru. Peníze chtěl Bártl vzít z třímilionové stavby sítí pro dřevěný pravoslavný kostel u jezera Most. Podle Vozky je kostel v Rumunsku už hotový, čeká na převoz a město se k pomoci církvi zavázalo.