V Mostě padl místní politický rekord. Čtvrteční veřejné zasedání zastupitelů trvalo opět krátce. Tentokrát jen 39 minut. Nikdo nediskutoval, nikdo neměl kritickou připomínku ani dotaz. Tolik potřebný střet různých názorů známý z minulých let, kdy v Mostě ještě fungovala opozice, nahrazuje předjednaná rutina, chvála a sebechvála členů „duhové“ vládnoucí koalice SMM-ODS-ČSSD podporované komunisty. Jediná kritika směřovala jinam. Opět do české vlády a parlamentu. „Připadám si tam někdy jako v Bohnicích,“ prohlásil radní a poslanec Josef Tancoš (ČSSD). Pak se pochlubil, že na ministerstvu úspěšně loboval za jeden dotační projekt města.

Zastupitelé hladce schválili novely dvou vyhlášek, nový program na předcházení zločinnosti, strategický vstup města do Fotbalové školy Most a další důležité věci.

Ve stejnou chvíli řešili zapálenější litvínovští zastupitelé rozpočet Litvínova na tento rok. Dali mu zelenou. MHD ale pro děti a seniory zatím v Litvínově zdarma nebude. Před zahájením jednání byla v aule Schola Humanitas vypjatá atmosféra. Po dvouhodinové diskuzi, kdy si opoziční zastupitelé vyměňovali názory s koalicí, politici návrh rozpočtu města nakonec schválili. Pro návrh zvedlo ruku devatenáct zastupitelů. Čtyři politici z řad ODS a SNK se hlasování zdrželi.

ČSSD i přes řadu výhrad nakonec rozpočet podpořila. Koaliční zastupitelé totiž vyšli vstříc alespoň požadavku opozice, nedávat 2,5 milionu korun na bezplatnou dopravu pro děti a seniory. „K sestavování rozpočtu máme velké výhrady, ale vyšli jste vstříc některým názorům opozice, co se týče dopravy. Víme, že se bude rozpočet během roku ještě několikrát měnit, proto návrh rozpočtu podpoříme,“ řekl politikům zastupitel Martin Klika (ČSSD).

Litvínov bude mít na své útraty o 85 milionů korun méně než loni. Letos mu musí stačit 620 milionů korun.

Martin Vokurka, Miroslava Huláková