Na besedu s vedením města o stále narůstajícím zneužívání sociálních dávek a o vyplácení stravenek místo příspěvku na živobytí dorazili do Litvínova i ministryně pro lidská práva národnostní menšiny Džamila Stehlíková a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Hlavním tématem rozhovoru byl hlavně pilotní systém vyplácení stravenek, který Litvínov ve spolupráci s úřadem práce v mostě a Ústeckým krajem před časem odstartoval. Zástupci vlády projekt hodnotí velmi kladně. „Tento krok jde správným směrem a tímto směrem jde i politika ministerstva práce a sociálních věcí. Projekt má zvýhodnit lidi, kteří se chtějí aktivně zapojit do pracovního procesu a zamezit zneužívání sociálních dávek,“ sdělil Deníku ministr Petr Nečas.

Kvůli zneužívání dávek se rozhodli litvínovští vyjít 27. května opět do ulic. „Chceme poukázat na neustále se zvyšující počet sociálně nepřizpůsobivých občanů, kteří zneužívají benevolentní systém vyplácení sociálních dávek,“ uvedl Deníku důvod chystané demonstrace litvínovský zastupitel Patrik Christian Cmorej.

Na akci byli pozváni zástupci města, neziskových organizací i členové osadního výboru Janov. „Zatím účast přislíbil místostarosta Litvínova Martin Klika a preventistka kriminality a litvínovská zastupitelka Jana Čapková,“ dodal organizátor protestní akce Patrik Cmorej.

Na litvínovské náměstí dorazí v úterý i zástupci osadního výboru Janov. „Navrhujeme účinější systém, který by tomuto zneužívaní zabránil. Osadní výbor podpořil aktivitu města v zavedení sociálních poukázek. Z našeho pohledu to hlavně ukončilo příliv nepřizpůsobivých občanů do Janova za jednoduchým bydlením,“ sdělil Deníku předseda osadního výboru Zdeněk Kvapil.