15.04
Primátor Vlastimil Vozka zahájil zasedání mosteckého parlamentu. Zastupitelé jednají poprvé vtomto roce. Vsále je 36 ze 45 zastupitelů.
15.08

Jiří Zelenka (SMM) a Vlastimil Balín (KSČM) přišli velmi brzy. Vsále už byli půl hodiny před zasedáním. Komunisté patří tradičně kdochvilným politikům, po volbách chodí brzy i zástupci Sdružení Mostečané Mostu. Politici ODS, ČSSD a SNK chodí až na výjimky těsně před zahájením shromáždění. ZODS patří kvzorným například Václav Hofmann.

15.23

Zastupitel Adolf Zikmund (nezař.) kritizuje přípravu rekonstrukce sportovní haly. Vidí nesrovnalosti vzadání výběrového řízení na projektovou dokumentaci. František Jirásek, šéf odboru investic a údržby magistrátu, vysvětluje, že vše je vpořádku. Domluvil se se Zikmundem, že mu předá písemné vysvětlení. „Je to složitá problematika,“ potvrdil primátor Vlastimil Vozka.

15.30

Začala diskuze občanů, ideální šance upozornit politiky na závažné problémy, o kterých zastupitelé mnohdy nevědí. Prvním odvážným je učitel Petr Bažant. Navrhuje zrušit svoz odpadů zdarma. Bažant žádá, aby peníze šly na zvelebování škol. Učitel také varuje, že stav řeky Bíliny se nelepší. Nabádá, aby úřady začaly jednat se znečišťovateli.

15.40

Vdiskuzi občanů už nikdo další nevystoupil. Jeden občan zvesnice Saběnice chtěl všem zřečnické tribuny říct, že má problém spozemky, ale raději si dohodl soukromou schůzku svedením města. Komunista Ján Vagaši zahájil rozpravu o prodeji pozemků. Za chvíli uvidíte, kam chodí politici (páni) na záchod.

15.47

On-line přenos ze zasedání zastupitelů sleduje na www.mostecky.denik.cz 97 čtenářů.

15.54

Zákulisí: Sem chodí zastupitelé-muži na WC a tady si myjí ruce. Kohoutek na levém umyvadle je velmi natlakovaný. Při rychlém otevření zněj začne proudit silný proud vody, který postříká široké okolí. Politici si na tento kohoutek dávají pozor, aby se nevraceli do sálu smokrým oblekem.

16.03

Zastupitelé ODS se zastali projektu firmy ARCH-CON. Ta chtěla od města pronajmout pozemky pro výstavbu školicího centra vulici Tyršova. Firma by pozemky po kolaudaci projektu koupila. Radní zvládnoucí koalice SMM-KSČM doporučili, aby zastupitelé pronájem parcely neschválili. Návrh radních rozhořčil zejména zastupitele Václava Janouta, který je dnes opravdu rozčilen. Podle Janouta a Tomáše Kubala (ODS) by město mělo pozemek firmě schválit. Radní Irena Čapková (SMM) upozornila, že takovou stavbu by nikdo nechtěl mít pod okny. Vladimír Bártl (ODS) neuspěl skompromisním návrhem hlasování odložit a ještě jednat sinvestorem. Většina zastupitelů pronájem neschválila.

16.15

Počet čtenářů tohoto přenosu už vzrostl na 132.

16.18

Jednání sleduje zbalkónu bývalá úřednice magistrátu Dagmar Konopásková, která se chce sradnicí soudit. Konopásková byla loni propuštěna za nejasných okolností. Advokátka Konopáskové tvrdí, že je výpověď neplatná. Magistrát to už dříve popřel. Jednání sleduje zbalkónu i Renné Komínek, bývalý šéf odboru investic a údržby magistrátu. Ten loni odešel zradnice sám, protože nesouhlasil spolitikou nového vedení města (Komínek je člen ODS a nyní řídí chomutovskou pobočku státního Ředitelství silnic a dálnic ČR).

16.33

Zastupitelé stále jednají o prodejích a pronájmech městského majetku. ODS má každou chvíli připomínky, nejaktivnější jsou Václav Janout, Luboš Polanský a Tomáš Kubal. Jejich protinávrhy a výtky musí řešit hlavně komunista Ján Vagaši, předseda komise hospodaření směstským majetkem, a primátor Vlastimil Vozka (SMM). Kromě několika ostrých slovních výpadů ze strany ODS, kteří se snaží zpochybnit některé návrhy vlády, je jednání kultivované. Právě teď vyhlásil primátor přestávku, potrvá asi dvacet minut.

16.35

Politici si jdou koupit svačinu. Vbufetu mají i čerstvé dorty.

16.51

Je klid. Sál je poloprázdný. Politici baští, popíjejí nealko nebo kouří na střeše úřadu. Primátor Vozka hovoří se zastupitelem Hofmannem (ODS).

16.56

O to, jak poslanci jednají, o čem rozhodují i jak vypadá zákulisí, je mezi internetovými surfaři zájem. Od začátku přenosu v 15 hodin počet čtenářů vzrostl už na 184.

16.58

Kuriozity: náměstkyně primátora Hana Jeníčková si dnes vzala působivé hnědočervené lodičky skovovou broží na patě. Boty jí včera pochválila česká celebrita Eva Aichmajerová. Ta uváděla slavnostní večer Sportovec roku, kde Jeníčková předávala jednu zcen. „Paní náměstkyně, vy máte nádherné lodičky, pak my musíte říci, kde jste koupila,“ řekla Jeníčkové známá moderátorka a modelka…. Právě teď přestávka skončila, politici se opět vrátili kvážným věcem.

17.10

Slovo si bere náměstek primátora Luboš Pitín (SMM). Vede rozpravu o doporučení komise finanční. Hlásí se Václav Hofmann (ODS). „Ano Václave,“ předává Hofmannovi slovo Pitín. Hofmann se zastává firmy LoPe zTřebívlic, která dluží městu za pronájem zemědělských pozemků 312782 korun. „Je to příliš tvrdé. Ať zaplatí po splátkách, ale pokutu bych prominul,“ řekl Hofmann. Případ se táhne od roku 2003 a souvisí se složitým sjednocováním historických pozemků města vjiných okresech. „Není co řešit, soud je odsoudil, musí zaplatit,“ prohlašuje Ján Vagaši (KSČM).

17.15

Zastupitel a hejtman Jiří Šulc (ODS) pracuje. Má sundané sako a zapnutý notebook a cosi píše. Zastupitelé ČSSD ještě neřekli ani slovo (kromě Adolfa Zikmunda), sociálním demokratům chybí jejich nejaktivnější člen Karel Novotný. Nepromluvili ani zastupitelé SNK Petr Weiss a Alena Dernerová.

17.23

VMostě má být nižší zločinnost. Město schválilo program prevence kriminality vyhlášený Ministerstvem vnitra do roku 2011. Do různých projektů se město zapojí vroce 2009, bude ho to stát 400 tisíc korun ročně, to je pětina z předpokládané dotace od státu na každý rok. Vzdělávací programy a sportovní akce se věnují hlavně mládeži, kterou chtějí instituce odradit například od užívání drog, krádeží či vandalství.

17.36

Město Most i v letošním roce finančně podpoří vysoké školy, které vyvíjejí svou činnost v Mostě. Zastupitelé schválili dary čtyřem školám a jedné nadaci. Celkem 150 000 korun obdrží Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 400 000 Kč Vysoká škola finanční a správní, 650 000 Kč Vysoká škola báňská – Technická univerzita (Hornicko-geologická fakulta), 100 000 Kč Střední odborná škola InterDACT a 300 000 Kč nadace Student, která pomáhá talentovaným studentům zekonomicky slabších rodin. Školy mají peníze využít na pokrytí provozních nákladů, případně na vybavení učeben.

17.45

Vsále je nyní 40 zastupitelů ze 45. Ti, kteří chybějí, se omluvili předem primátorovi.

17.54

Tribuna radních. Odtud vláda Mostu řídí jednání parlamentu. Na snímku přemýšlí zastupitel za SMM Miroslav Fencl.

17.57

Vladimír Bártl (ODS) varuje před černými skládkami na chanovském sídlišti, kde se vrší odpad pod okny paneláků. „Byl jsem se tam podívat, tolik odpadu jsem tam nikdy neviděl,“ řekl. Bártl, bývalý primátor, se obává, že zhromad odpadu se může šířit nákaza, která by se mohla přenést na jiná mostecká sídliště. Žádá nápravu.

18.01

Hana Jeníčková oznámila, že město se snažilo zlepšit špatné podmínky pro chodce u staveniště u bývalých Báňských služeb. Oploceným areálem už vede původní středový chodník.

18.09

Jiří Šulc (ODS) stále usilovně pracuje u svého notebooku. Hlasovat ale stíhal. Ostatní pozorně poslouchají volnou debatu zastupitelů. Nikdo si nečte noviny. Všichni se věnují nepořádku vChanovu. Má se uklízet průběžně.

18.13

Adolf Zikmund (ČSSD) upozorňuje, že u mateřské školy vulici Jana Kříže není přechod pro chodce. Učitelky mají problémy přejít sdětmi silnici, když jdou na procházky. Zastupitel Zikmund má pravdu, Deník situaci zná. Srážka sautem hrozí chodcům i brzy ráno, když rodiny odvádějí děti školky. Rozhledu navíc brání kolony aut parkujících na obou stranách ulice.

18.19

První jednání zastupitelů vletošním roce skončilo. Hodnocení: Vláda SMM-KSČM potvrdila vedoucí pozici ve městě, prosadila drtivou většinu svých návrhů. ODS, ČSSD a SNK potvrdila roli aktivní, menšinové opozice. Výrok dne: „Prosím urychlete jednání, musím asistovat u koupání!“ Do mikrofonu to prohlásil Vlastimil Balín (KSČM), který se stará o malého syna, kterému je necelý rok.

18.21

Ke konci zasedání zastupitelů měl on-line přenos Deníku již 332 čtenářů. On-line přenosy patří dlouhodobě k nejčtenějším článkům na našem webu. On-line přenos z loňského pochodu radikálů v Mostě má na svém kontě již téměř dva a půl tisíce zhlédnutí. Děkujeme.