Zhruba tisíc dětí přijde v lednu k zápisům do prvních tříd základních škol pro školní rok 2008/2009. Rodiče jim mohou vybrat jakoukoliv školu. Část rodin z vesnic pošle své děti do škol ve městech. Výsledky zápisů budou známy až v březnu. Počet skutečně přijatých žáků ovlivní odklady školní docházky a migrace.

Kromě zrušení státního příspěvku na nákup školních pomůcek pro „prvňáky“ (tisíc korun) se pro rodiče nic nemění. Podle zákona jsou povinni přihlásit ke školní docházce šestileté děti narozené do 31. srpna 2002. Při zápisu se předkládá občanský průkaz a rodný list dítěte. V menších obcích, kde je jen jedna malá škola, zvládají učitelé zápisy obvykle v jednom dni během pár hodin.

Ve městech trvají zápisy dva dny. Mostecké školy přijímají nováčky v úterý 15. ledna od 12 do 18 hodin a středu 16. ledna od 8 do 16 hodin.

V Litvínově budou zápisy v úterý 29. ledna od 13 hodin do 18 hodin a ve středu 30. ledna od 8 do 17 hodin. V Meziboří budou 29. a 30. ledna od 13 do 17 hodin, v Obrnicích 15. a 16. ledna od 13 do 16 ledna, v Braňanech 16. ledna od 12.30 do 15.30 hodin.

Radnice by měly být připraveny na případný nárůst počtu žáků.“Kapacita škol v Litvínově je dostatečná,“ sdělila včera Deníku Lenka Pivrncová, vedoucí odboru školství a kultury litvínovského městského úřadu.

S dojížděním dětí do městských škol opět počítají menší obce. Migrace ovlivní obsazenost prvních tříd i v Obrnicích. Do místní školy jich možná nastoupí méně než loni.“Očekávám mírný pokles,“ odhadl včera Vladimír Šiman, ředitel obrnické základní školy.

Základní školy se snaží lákat nové žáky na moderní vzdělávací programy, bezplatné kroužky, výuku cizích jazyků a lepší vybavení, například počítačové učebny, interaktivní tabule a rekonstruovaná sportoviště. V přehledech, které jsou dostupné i na internetu a mohou rodičům a dětem pomoci při výběru, některé školy nabízejí také výběr ze dvou jídel, logopedickou péči, rozšířenou ekologickou výchovu, víkendové a prázdninové pobyty.V Mostě se loni dostavilo k zápisu celkem 792 dětí, z toho 174 dětí, které měly odklad povinné školní docházky z minulých let. Z celkového počtu zapsaných zahájilo školní docházku necelých sedm set dětí, více než předloni.