Průvodcem pořadu je herec Jaroslav Plesl, který cestuje po hradech, zámcích a dalších významných památkách Česka a ukazuje divákům zajímavosti, jenž při běžných prohlídkách zůstávají skryty. Půlhodinový díl s Jezeřím mohou diváci sledovat v premiéře ve čtvrtek 31. března od 21.30 hodin na ČT2.

Plesl v době svých studií pracoval jako průvodce například na Sychrově a Novém Městě nad Metují. V cyklu Skryté skvosty tak zúročuje své zkušenosti ze zámků a hradů, kde doprovázel turisty.

Desetidílný cyklus začala Česká televize vysílat 24. března, kdy v prvním díle herec představil Hrádek u Nechanic ve východních Čechách. Druhý díl pořadu je věnován Jezeří.

„Skryté skvosty s Jardou Pleslem v hlavní roli by měly působit jako pohlazení a zároveň představovat nabídku na to, kam s celou rodinou vyrazit na výlet vyčistit si hlavu od každodenních starostí,“ sdělila kreativní producentka Lenka Poláková. Podle ní všechny navštívené skvosty spojuje neuvěřitelný příběh a unikátnost jejich znovuobjevených sbírek.

Na vzniku pořadu se podílely Národní památkový ústav ČR a Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism.

Státní zámek Jezeří u Horního Jiřetína zahájí letošní návštěvnickou sezonu v sobotu 2. dubna. Zájemci si budou moci zámek prohlédnout v dubnu pouze o víkendech, a to mezi 10. a 17. hodinou. Během velikonočních svátků bude otevřeno i v pátek 15. a v pondělí 18. dubna.

Jezeří je nazýváno „perlou Krušných hor“. Barokní podobu zámku vtiskli Lobkovicové, kteří z něj na přelomu 18. a 19. století udělali reprezentativní knížecí sídlo. Nešetrné znárodnění v roce 1948 a těžba uhlí zdevastovaly krajinu i zámek, kterému hrozil zánik. Obnovovaný objekt má celkem 244 místností. Kvůli své velikosti a postupné rekonstrukci je zpřístupněna jen část areálu.

Zámek se před pár lety jako první česká památka dostal na seznam sedmi nejohroženějších památek Evropy, který zveřejňuje organizace pro kulturní dědictví Europa Nostra.