Zamilovaní zamykají visací zámky nejčastěji na zábradlích mostů, ale i na dalších veřejných místech považovaných za romantická. Zámek má při uzamčení symbolicky spojit zamilovaný pár navždy.

V Litvínově se zámečky lásky zamykají na Valdštejnském zámku na k tomu určenou mříž lásky. Ta je součástí výstavy Srdceráj, která se v zámku otevřela 14. února 2015. Od té doby již na mříži visí 66 zámečků. Pověsit si ho zde může úplně každý zamilovaní, kamarádi i rodiny.

Na mříži v litvínovském zámku visí přes 60 různě barevných a ozdobených zámečků lásky. Zdroj: DENÍK/Alena Herzánová

„Není třeba se nikde hlásit předem, mříž je volně přístupná pro všechny. Zámeček si můžete přinést svůj nebo si ho zakoupit i přímo na místě v infocentru na zámku, máme je k dispozici," řekla Mosteckému deníku Dáša Wohanková z propagace města.

Tuto možnost využívají třeba i právě oddaní novomanželé, zámky často zdobí jejich iniciály s datem svatby a motivem srdce. „Jeden pár potom společně zahodil klíčky do kanálu před zámkem na znamení, že už je opravdu nikdy nic nerozdělí," zavzpomínala Wohanková. Dodala, že novomanželé mají po svatebním obřadu možnost nejen připnout si zámeček, ale také si zdarma domluvit fotografování v prostorách Srdceráje. K dispozici jim je jednak brána ze srdcí a jednak graffiti stěna v jedné z výstavních místností. Výstava potrvá na zámku až do září 2017, mříž lásky ale na místě zůstane i nadále.

ALENA HERZÁNOVÁ