Mají na to nezávislá měření potvrzující překračování zákonného limitu, řadu svědků a poukazují na občanský zákoník, který je má chránit před nepřiměřeným zásahem souseda a omezením jejich vlastnických práv. Autodrom oprávněnost žaloby zpochybňuje. Jednání u soudu gradovalo v úterý 14. ledna a po hodině bylo odročeno na 21. ledna, kdy padne rozsudek.

Manželé jsou vývojem soudního procesu zklamaní. Během složitého a zdlouhavého řízení se totiž zúžil na to, zda provoz autodromu byl či nebyl úředně schválený. Původně navrhované důkazy manželům tedy zřejmě nepomůžou. „Budeme trvat na tom, aby soud vyslechl všechny svědky a udělal místní šetření, jak bylo navrhováno na prvním stání. Bez toho to bude výsměch,“ sdělil Hulička. Obává se, že autodrom vyhraje a bude nadále obyvatele Souše rušit.

Právní zástupce autodromu Petr Zach nechtěl průběh jednání komentovat. Čeká na rozsudek. „Autodrom požaduje zamítnutí žaloby, to je vše, co mohu v této věci zatím říct,“ uvedl.

Pokud neuspějí, odvolají se

Manželé už předem uvažují o odvolání. „Musíme v tom pokračovat, protože hluk z autodromu nás velice obtěžuje. V některých dnech je tak silný, že se na zahradě nemohu bavit s vnoučaty,“ uvedl Hulička. „Nevidíme žádné zastání. Stát by se nás měl zastat, ale kašle na nás,“ dodal.

Žalobu podali proto, že navzdory tlaku soušské občanské iniciativy Zdraví pro Most úřady, politici a ani městská protihluková vyhláška v posledních letech situaci nezlepšili. Kvůli hluku běží řada dalších úředních a justičních řízení.

Mostecká soudkyně Ludmila Vlčková četla v úterý pasáže z vyžádaných závazných stanovisek k různým stavbám a jejich kolaudacím v areálu autodromu. Podklady poskytla hygienická stanice a magistrát, který dodal i stavební povolení z července 1979, jež odstartovalo výstavbu autodromu tehdy jako branně-sportovního areálu s autodráhou, startovací věží a depem.

„Žádná z těch zpráv se netýká provozu produkujícímu hluk ze závodní či tréninkové činnosti, nevyjadřuje se k nim a ani pro ně nestanovuje podle platné legislativy nějaké limity. Vše, co tu bylo čteno, je důkazem, že provoz autodromu není úředně schváleným provozem,“ řekl advokát Huličkových Václav Láska.

Podle něj zákon nezná pojem úředně schválený provoz, a proto se musí odborně dovozovat. Soud by se měl podle něj vrátit k počáteční podstatě sporu, že autodrom hlukem porušuje zákon a omezuje na právech své sousedy.

Ruch v jednací síni

„Z dosud provedených důkazů vyplývá, že provoz autodromu je úředně schválen,“ namítl během jednání Zach. „Každý rok je provoz autodromu velice pečlivě zkoumán mezinárodní automobilovou federací a mezinárodní motocyklovou federací a rozhodně by se nemohl uskutečnit jediný závod v areálu, který není úředně schválen,“ doplnil Zach. Soudu naopak navrhl, aby nechal prověřit kolaudaci domu žalobců a jejich podnikání. „Že se nestydí!“ zaznělo v přeplněné jednací síni mezi veřejností.

Soudkyně návrhy zamítla a několikrát diváky za rušivé kritické výroky napomenula. Huličkovy přišla podpořit dvacítka obyvatel Souše.