Osadní výbor Čepirohy, kde žije pět set lidí, předložil mostecké radnici své první požadavky. Je jich celkem osm. Úředníci a politici musí řešit i nepříjemné problémy, se kterými si dříve nevěděli rady. Nový občanský tlak museli očekávat. Sami totiž vznik výboru podpořili.

Obyvatele okrajových Čepiroh nejvíce trápí zaplavování sklepů rodinných domů spodní vodou. Žádají opět o pomoc. Tentokrát ne jako řadoví občané, ale přes své zákonné osadní zástupce. „Z našich požadavků je řešení zatápění sklepů nejdůležitější,“ řekl včera Deníku Miroslav Větrovec, předseda osadního výboru.

Na podmáčení domů v bývalé těžební oblasti upozorňovali lidé z Čepiroh už v roce 2004. Nic nezmohli. Domácí čerpadla ve sklepích pracují dál.

Informovaná radnice se teď musí problému znovu věnovat. A čeká ji další práce. Členové výboru, kteří hájí zájmy Čepiroh, žádají umístění šesti retardérů na silnice mezi domy, kde neukáznění řidiči ohrožují chodce. S odvoláním na množící se stížnosti alergiků navrhují pokácení místních topolů v době vegetačního klidu. Prosazují také změnu územního plánu města, která by umožnila stavbu víceúčelového sportovního areálu a kulturního centra v areálu fotbalového hřiště.

První výsledky práce výboru?

Městská samospráva na podnět výboru přezkoumá povolení k provozování nové střelnice na hipodromu, která podle výboru ruší obyvatele hlukem a omezuje pobyt u čepirožského rybníka. Další výzvou pro město je osvětlení přechodu a proměna zanedbaného parčíku u zastávky MHD v „náměstíčko“. Z ankety a diskuzí na internetových stránkách www.cepirohy.cz, založených výborem, vyplývá, že řada obyvatel volá po zlepšení autobusové linky MHD. Lidé bez aut, odříznutí od centra zarostlým parkem Hrabák, zahrádkami a silničním obchvatem Žatecká, navrhují prodloužení linky 9 k Centralu Most nebo zrušení „devítky“ a její nahrazení „sedmnáctkou“, jejíž trasa by se prodloužila do Čepiroh. I tento podnět bude radnice řešit.

„Je to naše povinnost. Zabýváme se každým podnětem občanů. V koši nic nekončí,“ řekla mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Podle Větrovce lze nejrychleji řešit retardéry. Připouští, že jednání o vodě bude komplikovanější.

Výbor předal svou zprávu zastupitelstvu minulý čtvrtek. Nelze vyloučit, že některým požadavkům vyhoví radnice ještě letos, dalším v příštím roce. Úředníci je totiž mohou zařadit do návrhu rozpočtu města na rok 2010, na jehož konečné verzi se ještě pracuje.

Osadní výbor Čepirohy, zřízený letos v březnu mosteckým zastupitelstvem i přes odpor některých kritiků, vznikl z iniciativy Asociace obyvatel Čepiroh. V prvním pololetí se sešel celkem pětkrát. Má pět členů (Miroslav Větrovec, Jiřina Botková, Marina Marešová, Bohumil Bucha, Tomáš Turčan).

Zastupitel Sedmistovek, Rudolic, Souše, Chánova…?

Opoziční zastupitel a bývalý primátor Vladimír Bártl (ODS) aktivity obyvatel vítá, ale zřizování osadních výborů nepodporuje. Pro volební období 2010 až 2014 navrhuje jiné řešení: rozdělení Mostu na samosprávné městské části s vlastními zastupitelstvy. Ta by měla od místních voličů mandát pro řízení změn v určené lokalitě. „Nebyla by to jen občanská aktivita,“ sdělil Bártl. Nový druh samosprávy by podle něj lépe reagoval na potřeby obyvatel, kteří mají v každé lokalitě jiné zájmy.

Primátor Vlastimil Vozka (SMM) je k návrhu Bártla skeptický. „Je kolem toho řada problémů,“ uvedl Vozka.

Osadní výbor v těžkých podmínkách

V Janově, kde litvínovská radnice zavedla po loňských nepokojích mimořádná nápravná opatření, se osadní výbor osvědčil. „Máme mnohem větší kontakt s městem, které reaguje na jakékoliv naše podněty,“ řekl zástupce janovského výboru Zdeněk Kvapil.

Podle výboru lidé z Janova nyní pozitivně vnímají změnu systému nastupování do autobusů MHD: ti, co dříve jezdili načerno, dnes chodí pěšky. Častěji jsou vidět pěší hlídky státní a městské policie. „Lidé uvítali také první zrušení problematického casina. Na provoz herny se samozřejmě nabalovaly také nežádoucí jevy, například rušení nočního klidu,“ dodal Kvapil.

„Se zástupci osadního výboru se vedení města schází na informačních schůzkách pravidelně,“ sdělila mluvčí litvínovské radnice Eva Maříková. Vedení města připravuje i setkání s obyvateli Janova. Akce se plánuje na 5. října v 18 hodin a bude v aule budovy bakalářských studií v Ukrajinské ulici.