Budoucnost jedné ze tří nejznámějších opuštěných budov v Mostě, skeletu nedokončeného zdravotního střediska na okraji sídliště Liščí Vrch, je stále nejasná. Přes dvacet let starý objekt, který je ve vlastnictví několika osob, zřejmě zůstane minimálně ještě dva roky bez užitku. Loni nikdo nepodal žádost o stavební povolení k vybudování polyfunkčního domu s kancelářemi a obchody.

„O povolení chceme zažádat letos. Rekonstrukci bychom rádi zahájili v příštím roce,“ řekl včera Deníku Pavel Trepka z Kunžaku podnikající ve stavebnictví.

Druhá známá opuštěná budova, bývalé kino Zahražany stojící na opačném konci města, už neexistuje. Demoliční stroj včera v poledne likvidoval jen malou okrajovou část městského komplexu. Po odklizení trosek vznikne na popud radnice parčík. „Udělala jsem dobře, že jsem si kdysi koupila pohled se Zahražanami. Byla to krásná budova,“ řekla jedna z žen, které u plotu pozorovaly demolici.

Třetí velmi známý opuštěný objekt, někdejší supermarket Albert v centru Mostu, se předělává na prodejnu nábytku Jamall. „Chtěli bychom otevřít v září,“ sdělila Jaroslava Kulenová, vedoucí firemní pobočky v Litvínově, která povede i mostecké pracoviště.

Nevyužité prostory jsou i v budově úřadu práce, který se chce rozšiřovat do části získané od města. Rekonstrukce přízemí a 1. patra se zatím odhaduje na sedm milionů korun. Čeká se na poslední pokyn ministerstva, které po kontrole doporučilo kompletní výměnu oken a vyspravení střechy. „Rekonstrukce by se měla zvládnout do konce tohoto roku,“ sdělila mluvčí Eva Maříková.

Prázdných či poloprázdných budov je celá řada, například bývalé sídlo OV KSČ. Zdevastované jsou bývalé jesle nad stadionem. „Klidně by tu jesle mohli otevřít. Rodí se hodně dětí,“ řekla mladá matka Markéta Molnárová.