Na stejné místo se letos postaví ještě další stovky lidí, a nebudou to zaměstnanci těžební firmy. Společnost Czech Coal totiž zahajuje další ročník takzvané Uhelné safari. „Pro letošek je připraveno 58 exkurzí do lomů a čtrnáct exkurzí s ukázkami rekultivací,“ vypočítává mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová. Do jinak nepřístupných prostor se může přijet podívat kdokoliv, kdo se zaregistroval na firemním webu. Několikahodinová výprava je zdarma. Mnoho volných „vstupenek“ ale nezbývá. „Dosud bylo zarezervováno devadesát procent míst,“ dodává Benešová.

Zážitek to každopádně je. Ať máte na těžbu názor jakýkoliv, rozlehlost lomu, velikost strojů, atmosféra jiného světa ve vás vzbudí emoce. „Nikdy tady na místě ale nejsou negativní. Lidé jsou spíše ohromení,“ říká průvodkyně skupinky novinářů Růžena Martínková.

Sto osmdesát metrů – taková je přibližně hloubka lomu od vyhlídky na jeho okraji po nejnižší místo, ležící v nadmořské výšce pouhých padesáti metrů. Sto osmdesát metrů nade mnou kdysi bývalo dřínovské jezero. Jsem hluboko pod jeho dnem a procházím se po uhelné sloji, která neobvykle míří šikmo nahoru až téměř k okraji lomu. Vloni se tu vytěžilo 4,6 milionu tun uhlí.

Když už stojím na fosilním palivu, má cenu, abych hledal nějaké fosilie? „V lomu ČSA ne, několik nálezů jsme měli v lomu Vršany. A také tam směřují některé naše exkurze,“ vysvětluje Růžena Martínková. Škoda. Do kapsy si dávám aspoň kousek kočičího zlata – pyritu, někdy také nazývaného zlata hlupáků.

Bude těžba pokračovat?

Na severu tuším za okrajem lomu Horní Jiřetín, dále pak Janov a Litvínov. I když podle Czech Coal nebylo Uhelné safari založeno v souvislosti s limity, které obce chrání, a těžaře brzdí, musí padnout i tato otázka. „Myslím si, že 750 milionů tun uhlí, které leží za limity, bude potřeba,“ říká místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl. Jde o uhlí, které leží pod Jiřetínem i pod současnou chemičkou. Jeho těžba by prodloužila životnost lomu o více než sto let. „Jediná věc, která brání zpřístupnění těchto zásob, je dohoda s majiteli pozemků. Ve chvíli, kdy se s nimi dohodneme, tak se těžit může. Pokud se nedomluvíme, tak se těžit nemůže,“ dodává Dienstl.

Pokud prý těžaři dostanou možnost při prolomení limitů, budou se s lidmi snažit čestně a velkoryse vypořádat, uvedl Dienstl.