Podle personalistů z mosteckých firem si o půjčky žádají nejčastěji lidé, kteří sotva do práce nastoupili a ze mzdy už nyní hradí velké splátky dluhů.

„Celý rok k nám chodí desítky našich zaměstnanců s potvrzením o příjmu, aby si mohli vzít půjčku. Teď před Vánoci jich je ještě dvakrát tolik. Je zde několik lidí, kteří platí spoustu splátek a další si ještě nabalují. Nedochází jim, že je za chvíli nebudou mít z čeho hradit,“ sdělila Deníku personalistka Marcela Kratochvílová. Lidé se různými půjčkami snaží zachránit rodinné vánoce a potěšit své blízké. A s hromadou dluhů, které si tím způsobí, poté bojují ještě několik dalších měsíců či let. V mnohých institucích či obchodech dokonce žádný doklad o příjmu není potřeba. A tak se do dluhů dostává čím dál více lidí. Třeba takový telefon na splátky si můžete pořídit okamžitě, stačí když předložíte občanský průkaz a uhradíte první splátku.

„Nedávno k nám nastoupila paní, která byla již léta nezaměstnaná. Jakmile podepsala smlouvu, okamžitě jí naběhly na plat různé splátky úvěrů a exekuce za neplacené zdravotní a sociální pojištění. Takový člověk si pak rychle spočítá, že se mu vlastně pracovat nevyplatí, když mu většinu mzdy seberou na splacení půjček a dalších restů z minulosti,“ řekl Radovan Jilemnický z personálního oddělení jedné litvínovské společnosti. A to i přes to, že mnohé instituce nabízí půjčky s možností pozdních splátek. Celou částku nakonec lidé uhradit musí, což si někteří podle odborníků uvědomí, až když je pozdě.