„Předpokládám, že bourat budeme letos," sdělil primátor.

Město nechá zbourat v Chánově zdevastované a neobydlené bloky 1 a 7. Náklady vyčíslilo na 15,6 milionu korun. Ministerstvo Mostu poskytne pětimilionovou dotaci. Město počítá s tím, že soutěží firem může konečná cena klesnout až o několik milionů korun.

Po demolici se musí uvolněné místo revitalizovat. Most zvolí nejjednodušší variantu - levnou parkovou úpravu. Pokud bude na podzim nepříznivé počasí, odloží se terénní úpravy na jaro. Primátor nevylučuje variantu, že by demolice proběhly také na jaře.

Letošní termín má ale prioritu. Podle Paparegy se včasnou demolicí sníží riziko požárů v Chánově a skončí hromadění odpadu v prázdných panelácích.

Za pozitivní vedení města považuje, že o státní dotaci na demolice nevyužívaných městských budov lze žádat opakovaně. Město by tak mohlo pokračovat v bourání dalších objektů.

Bourání jinde

S žádostí o dotaci uspěl i Litvínov, který chce zbourat šest budov bývalých ubytoven Bílý sloup. Celkové náklady se odhadují na 10,2 milionu korun, stát poskytne městu pět milionů. Také v Litvínově vznikne na volném pozemku, který musí mít město dalších deset let ve svém vlastnictví, zelená plocha.

Stejnou sumu dostanou také Obrnice, které budou pokračovat v bourání paneláků. Celkem to má stát 11 milionů korun. „Jsem nadšená, že dotaci dostaneme. Hodláme zlikvidovat další dva domy, které vypadají doslova nechutně. Mohli bychom to stihnout ještě letos," řekla Mosteckému deníku starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

S penězi od ministerstva může počítat i Bečov, který chce srovnat se zemí už čtvrtý panelový dům. Náklady mají činit 4,1 milionu, přičemž dotace bude 3,2 milionu. „Je to pro nás vynikající zpráva. Mám velkou radost. Zbourali jsme už tři domy z našeho rozpočtu. Najít ty peníze v rozpočtu není vůbec jednoduché, takže dotace nám moc pomůže," uvedla starostka Bečova Jitka Sadovská.

Stát naopak nepodpoří demolici bytového domu čp. 205 v ulici Osecká v Lomu. Lomská radnice žádala ministerstvo o pět milionů korun, celkové náklady vyčíslila na 7,8 milionu korun.